Въпрос 1: Предприятието - основен икономически субект на стопанската дейност. Правни форми. Въпрос 2: Функциониране на предприятието в пазарни условия. Обкръжаваща среда. Въпрос 3: Капитал на предприятието (или Бизнес организация). Въпрос 4:.Инвестиции на бизнес организацията. Въпрос 5: Дълготрайни активи - състав, структура и оценки
1. Изхабяване на Дълготрайните активи: а) физ.изхабяване (износване) на ДА; б) Икономич.износване; 2. Амортизационно отчисления и методи за тяхното изчисляване: а) амортизационни отчисления; б) Методи за определяне на амортиз.отчисления (АО).
Това е частта от активите, която ще се използва от БО за период повече от една година. Съоръжения са: пътища, канали, ЖП линии, мостове и др. Те основно имат спомагателен характер! Енергетично оборудване: трансформатори и т.н. Предавателни системи и инсталации. Свързани са с преноса на енегрия, материални потоци, информация и др.; Производствени машини – пряко свързани с въздействието в/у предмета на труда. Те имат найсъществ.роля в произв.процес. Контролно измервателни прибори и средства за автоматизация.
Под инвестиции се разбират паричните средства (капиталът), които чрезинвестиционния процес ще се трансформират в активи на БО, необходими заосъществяване на ПСД. Под инвестиции ще се разбират, в широк аспект, не само паричните средства,но и материални, трудови, информационни и други ресурси, които чрезинвестиционния процес се преобразуват в активи на БО, необходими за осъществяванена ПСД.
Капиталът е имуществото на едно лице или организация, което се използва за осъществяване на стопанска дейност с цел получаване на печалба. От гледнаточка на счетоводната отчетност капиталът изразява източниците на средства заосъществяването на производствено-стопанската дейност.
Изразяват наличието на определени предпоставки за осъществяване на ПСД. Характерно за тях е , че те се използват в рамките на 1г (до 1г). В някои случаи можеда се използват еднократно. В началото разполагаме с парични средства (ПС), с тях закупуваме материални запаси(МЗ). Те се включват в незавършеното производство (НП). След това имаме готовапродукция (ГП) и може веднага да получим ПС или да преминем през стока (С) до достигане на ПС.
КА отразяват наличието на предпоставки за осъществяване на ПДС. Те се използват в рамките на една година (кратък период) в някои случаи и еднократно. Парични средства->материални запаси->незавършено пр-во->готова продукция->стоки->парични средства.
За осъществяване на производстево-стопанската дейност на БО са необходимикакто дълготрайни и краткотрайни активи, така и човешки ресурси. Именно човешките ресурси осигуряват обединяването в едно цяло на средствата и предметите на труда.Човешките ресурси са носители на работната сила и отразяват живия труд. С развитието на производството съотношението между живия и овеществения труд непрекъснато се изменя. Механизацията и автоматизацията на производствените процеси променят ролята на човека – намалява непосредственото участие привъздействието върху суровините и материалите, а се увеличава сложността изначението на подготвителните дейности за производство. Паралелно с тези изменения настъпват и промени в оценката и използването на категорията производителност на труда, в мотивацията и заплащането на труда.
Най-близката правна фигура в древния Рим е била договорът за дружество, с който лица се сдружавали за постигане на определена обща цел. Исторически търговското дружество възниква през IX-Xв. То се разглежда като форма на сдружаване, при която търговецът съвместно с превозвача под общо име участват при извършването на една конкретна търговска сделка. Постепенно отношенията между тях придобиват траен характер и участието им се изразявало не само с труд, но и с капитали. По този начин възниква командното дружество. През XIXв. Възниква кооперацията като обединение на дребните производители, за да защитава техните интереси. Първият закон за кооперативните сдружения се приема през 1828г. В Германия.
Курсова работа по специалност Микроикономика. Целта на настоящата тема е изясняването на основните понятия на пазарната икономика. Последователно се характеризират пазара, стоката, цената. Специално внимание се обръща на най-важните елементи на пазарния механизъм,а именно търсенето и предлагането.