Мисълта за свобода е Вътрешен творчески императив в душата на Добри Чинтулов, от който се раждат възторжените песни на неговата бунтовна лирика. Те са изпети предчувствия за идващата буря на всенародния колективен бунт. Всеки Чинтулов стих е вик за пробуждане, насочен към душата на българина.
Добри Чинтулов – човекът, чието име носят много български училища и улици, е една от светлите фигури на Възраждането ни. Той е изключителен учител, педагог и литератор, чиито произведения се учат и до днес. Чинтулов е роден през далечната 1822 г. в Сливен
Мисълта за свобода е Вътрешен творчески императив в душата на Добри Чинтулов, от който се раждат възторжените песни на неговата бунтовна лирика. Те са изпети предчувствия за идващата буря на всенародния колективен бунт.
Добри Чинтулов живее и твори в най-бурните години от Българското възраждане, когато борбата за духовна и политическа независимост е кауза на целия народ. Сам той е един от будителите, проправили пътя на българите към свободата.
Стихотворението „Стани, стани, юнак балкански“ носи сходен смисъл с „Вятър ечи, Балкан стене“. И в двете творби лирическият говорител зове на борба срещу робството. Призивните му думи са израз на любов към отечеството и на убеденост, че пътят към свободата е единственият, който може да изведе народа ни към светло бъдеще.
Добри Чинтулов (1822 - 1886) е поет, композитор, педагог. Той живее през епохата на Българското възраждане, времето на извоюване на освобождението ни от османско иго. Роден е в град Сливен, където получава първоначалното си образование. Поради липса на средства на четиринадесетгодишна възраст напуска училище, за да помага за прехраната на семейството си.
Добри Чинтулов е възрожденски поет, автор на патриотични и бунтовни стихотворения, които се превръщат в познати за всеки българин песни. Роден е в Сливен, град, известен с революционния си дух. Посещава гръцкото училище в родния си град, където негов учител е един известен гръцки поет, чиито часове са уроци по поезия и музика, защото стихотворенията се пеят.
Свободата на народа и независимостта на отечеството са висшите идеали на Добри Чинтулов. На тяхното осъществяване той посвещава своите революционни песни. За поета е ясно, че свободата може да се постигне само с борба и жертвоготовност. Затова стихотворенията му са пламенен призив за събуждане на родолюбиви чувства в сънародниците му и за включване в битката с вековния тиранин.
1. СМИСЛОВИТЕ ЧАСТИ И СЛОВОТО НА ЛИРИЧЕСКИЯ ГОВОРИТЕЛ: Това кой говори в творбата, определя основните смислови части в нея – първата, в чийто център е образът на юнака водач, и втората – представяща самия призив на юнака. 2. НАЧАЛОТО, КРАЯТ И ЗАГЛАВИЕТО: „Вятър ечи, Балкан стене“ има съдбата на народните песни.
Талантливият поет и скромен учител Добри Чинтулов (1823 – 1886) е роден в Сливен. Оформя се като поет в Одеса, където учи класно училище и завършва семинария. Завръща се в родния си град и се отдава на просветна дейност. Няколко години учителства и в Ямбол. Участва в църковната борба, свири на цигулка и организира ученически хорове.