Йордан Радичков поставя важния въпрос за човека и обществото в своя магически разказ „Нежната спирала”, публикуван в сборник-разкази с едноименно заглавие. Авторът предупреждава, че е нарушено общуването между природата и човека.
Радичковото творчество е като шипковия храст в разказа „Нежната спирала”. Трябва да се спреш, с любопитство да разтвориш бодливите клони и да видиш какво има зад тях, което прави образните послания на автора толкова интересни и загадъчни.
Творчеството на Йордан Радичков не се вписва в нито едно от познатите определения, с които литературната критика характеризира и величае художественото наследство на българските духовни първенци. Че Радичков е един от тях, е факт, който не подлежи на съмнение, защото той сътвори за българската литература един нов тип проза, наложи нов начин на мислене, нов изказ и герои.
Съвременният български белетрист и драматург Йордан Радичков е един от най-надарените творци на българската литература. Той е и най-превежданият наш автор в чужбина. Всичко, излязло изпод неговото перо, излъчва магията на непосредствено поднесена мъдрост.
Разказът „Нежната спирала" отразява откъсването на съвременния човек от природата, но и неговото трудно завръщане към съвършенство¬то на заобикалящия го свят и откриване на мястото му в него. „Нежната спирала" изразява тревога¬та на писателя, който сред малцината наши съвременници
Светът, в който живеем, винаги оставя свои следи в душата ни. Но въпреки нашите усилия, те често остават неразгадани, с неясно послание, защото днешният човек се е отдалечил доста от способността да чете знаците на битието и да ги следва. Йордан Радичков ни въвежда в един своеобразен „магически" свят, в който всичко си има своето място и смисъл - хората
Радичков обичаше да се разхожда в Борисовата градина. Най-често сам. Спътниците ми се познаваха с писателя. Поздравиха го и зачакаха - той ще се спре ли с нас? Той спря с онази много странна Радичкова усмивка, едновременно загадъчна, доброжелателна и хитроумна. В този момент някаква птица се обади от близкото дърво.
Йордан Радичков е роден на 24 октомври 1929 г. в село Калиманица, област Монтана. През 1947 година завършва гимназия в Берковица. Работи във вестниците „Народна младеж“ (1951 – 1954), „Вечерни новини“ (1954 - 1960) и „Литературен фронт“ (1962 – 1969). От 1986 до 1989 г. е заместник председател на Съюза на българските писатели.
1. СЮЖЕТЪТ И ХУМАНИТАРНИТЕ ТЪРСЕНИЯ НА ВРЕМЕТО За разлика от повечето къси разкази, чийто сюжет се изгражда около някакво събитие, променило съществуващия до момента ред на живота, в „Нежната спирала“ такава промяна като че ли няма. Повествователят подробно ни запознава със спомена си за едно връщане от лов през мразовит зимен ден
Йордан Радичков е творец, чувствителен към чудесата и тайните на природата и тревожно вгледан в посегателствата на хората над нейната хармония. Именно тази изтъняла връзка между човека и неговата изначална прамайка е обект на интерпретация в разказа „Нежната спирала“ от едноименния сборник. Сюжетът на разказа се „отказва“ от причинно-следствената обвързаност на събитията