Прочетете текста и изпълнете задачи от 1. до 8. Някой от студентите почнаха да се сещат накъде бие Бай Ганьо и чакаха от минута на минута да си открие картите. Само екзалтираният студент се отнесе съчувствено към думите му и сподели явно неговото възмущение от негостоприемството на чужденците.
Отговорите на задачите от 1. до 33. вкл. отбелязвайте в листа за отговори! 1. В кой ред е допусната правописна грешка? А) напредничав, нечуствителен, сватба Б) безпрецедентен, неможещ, гордостта В) угрижен, мокър, опорочавам
1. В кой от редовете е допусната правописна грешка? А) падпъдък, пъстърва, пързалка Б) обосновавам, опрощавам, обогатявам В) свежест, прелест, тежест Г) изсичам, изскачам, изследвам
Прочетете текста и изберете верния отговор за задачи 1. – 6.: Наистина езикът сближава хората, но и ги разединява. Различните езици полагат граници между човешките общности. (...) Думата „варвари”, с която древните гърци наричали надменно чуждите народи, произлиза от неразбираемото за елините бърборене на чужденците. Старите славяни нарекли германците немци, т.е. неми хора, защото не разбирали ломотенето на езика им.
1. Коя е долната граница на Ренесанса? а) началото на ХІV век; б) втората половина на ХV век; в) началото на ХV век; г) краят на ХV век.
Прочетете текста и отговорете на въпроси от 1. до 5. включително. Думите малцина и неколцина са определени от граматичните ни ръководства като местоимения. Първата дума се отнася за ограничен брой мъже или за мъже и жени, а втората се отнася за няколко души. Така че и двете местоимения имат в семантиката си (смисъла си) представата за хора и няма никаква нужда да се обременява фразата с това допълнително уточнение.
1. Основен герой на предосвобожденската литература е: а) юнакът, който тегло не търпи б) трагедийният герой
1. В кой от редовете има дума с метафорична употреба? а) Най-после цветята цъфнаха. б) Розите цъфнаха през май. в) Лалетата вече прецъфтяха. г) През Х век процъфтява българската книжнина.
1. Посочете вида на грешката в изречението: Аптекарят не можа да расчете рецептата. а/ лексикална б/ граматична в/ правописна г/ пунктуационна 2. В кой ред има правописна грешка? 4. Кое от изреченията е без пунктуационна грешка?
Прочетете текста и отговорете на въпросите 1 - 4. Да се сравняваме ние с Ботйова, който е от необикновените хора, какъвто България рядко ражда. Онова, което е липсувало в него като на обикновен човек, допълняло се от талант и дарби, преимущества, с които природата се твърде много скъпи. Хората като Ботйова, с неговите идеали и чуваства, не са подсъдими на обикновените за всекиго съдилища. Тях съди епохата и потомството.