За осъществяване на своите дейности  всяка организация използва  определени блага – материали, енергия, труд, капитали във вид на патенти, концесии и др.

Разходите представляват  стойността на консумираните блага за определена организация. Те са основни елементи при изготвяне на калкулациите, а оттам и за определянето на цените на стоките, услугите, продажбите и др.

Според националните счетоводни стандарти “разходите могат да се определят като намаление на активи  или като увеличение на задълженията, като в момента на извършването им те се отразяват и в увеличение на пасивите”.

В зависимост от участието им при тяхното калкулиране разходите биват преки и косвени.

Преки са онези разходи, които може да се отнесат непосредствено към дадено изделие, стока, услуга, транспортен процес и пр. Например в индустрията към преките разходи се числят материалите , суровините, работната заплата, социалните осигуровки на основните работници, енергията, горивото и други за производството на определено изделие.

В търговията преки са онези разходи, които се отнасят за дадена дейност, свързана с определен отрасъл, търговско звено, (магазин, ресторант, склад, и др.), определена стокова група или стока.

Косвени са онези разходи, които не могат да се причислят към даден продукт, процес, услуга и пр. Те са свързани с произвеждането на всички продукти, с извършването на услуги в звеното. Според своя състав разходите се делят на еднородни и комплексни

Еднородни са разходите, които имат еднородно съдържание, тъй като представляват един и същ вид блага – основни материали, енергия, гориво, заплати и др.

Комплексни са разходите, които се състоят от разнородни по своя икономически характер  елементи. Те заемат сравнително голям дял в общата маса разходи и играят особено важна роля за ефективното функциониране на организацията . Те биват два вида:

Първият вид са разходите, които участват или подпомагат осъществяването на процесите на организацията, но не може да се отнесат към дадено изделие , услуга, транспортен процес и др.

Вторият вид са административните разходи, които включват всички разходи, свързани с организацията и управлението на предприятието.

Първият вид на комплексните разходи , въпреки тяхното функционално предназначение в отделните отрасли и организации, включват различни по своя характер разходи и имат различни наименования.

В индустрията тези разходи е прието да се наричат общопроизводставени. Към тях се отнасят следните:

Разходи, свързани с работата на машините и оборудването. Тук се включват : материалите за технологични и общопроизводствени нужди, които не могат да се отнесат пряко към определен вид производство, тъй като се изразходват за няколко производства.; горивата за технологични нужди, които се изразходват в технологичния процес; амортизационните отчисления за машините и оборудването и инструментите в цеховете; разходите за поддържане на машините и съоръженията -  масла за смазване  на триещите се части, емулсия за охлаждане на резците и др.; работните заплати и социалните осигуровки на работниците, заети с обслужването на машините.

Общоцехови разходи, които включват работните заплати на цеховия персонал, разходите за охрана на труда, осветление, отопление и поддържане на чистота, издръжка на цеховия транспорт и транспортни разходи, издръжка на цехови лаборатории и разходи по изследвания и опити и изобретения, други разходи.

В търговията комплексните разходи от първия вид са общи оперативни разходи, които са предназначени за оперативната дейност на търговската организация, но не може да се отнесат към определен вид търговска дейност, група стоки или дадена стока.

В транспорта разходите, които транспортните разходи правят по организацията  и осъществяването на транспортната дейност, се наричат експлоатационни разходи. Една част от тях се отнасят до конкретен вид услуга и поради това представлява преки експлоатационни разходи, направени за превоза на 1 тон/километър, на 1 пътнико/километър и пр.. Другата част от експлоатационните разходи не може да се отнесе към даден транспортен процес. Те са косвени разходи и е прието да се наричат общоексплоатационни разходи. Именно те се отнасят към първия вид комплексни разходи.

В туризма и хотелиерството разходите за отделните дейности също така се наричат експлоатационни разходи. От своя страна те се делят на преки и косвени експлоатационни разходи. Останалата част от експлоатационните разходи са общи, те са косвени и поради това се наричат общи експлоатационни разходи.

В ресторантьорството първият вид на комплексните разходи обхваща вида, а именно: в кухнята това са режийните разходи и имат същото предназначение както в индустрията; в ресторанта, бара и пр. са косвени оперативни разходи както в търговията.

В здравните заведения една част от разходите не могат да се отнесат към конкретен вид услуга. Поради това те са общи разходи за всички заболявания.

Ясно е ,че   става въпрос за определен вид разходи, които се правят за реализирането на дейностите в дадена организация, но не може да бъдат отнесени пряко към дадено изделие, процес, услуга и пр. Те са косвени разходи и съдържат различни елементи, поради което са комплексни. Комплексните разходи приемат едно общо наименование, отнасящо се за всички организации, а именно режийни разходи.

С изложеното до тук приемаме, че под режийни разходи се разбират, онези разходи, които не може да се отнесат директно към дадено изделие. стока, услуга, транспортен процес и пр., но вземат активно участие при реализирането на тези процеси.

Вторият вид комплексни разходи са продажните и административните.

Съобразно ролята и значението им в производствения процес разходите се делят на производствени и непроизводствени, а именно:

  • Преките разходи за материали
  • Преките разходи за труд
  • Режийните разходи включват онези разходи, които не могат да се отнесат към дадено изделие, но вземат участие в производствения процес. Те от своя страна се делят на преки и косвени:

а) преките режийни разходи са свързани с определено производство и може да бъдат отнесени към него;

б) косвените режийни разходи са свързани с изпълнението на общите производствени дейности на организацията.

Непроизводствени са разходите, свързани с осъществяването на продажните, административните и финансовите процеси.

Продажните разходи включват паричните средства, които се изразходват за доставка на доставката на стоките до техните  потребители. Към тях отнасяме: заплатите и социалните осигуровки на търговските работници; транспортните разходи; разходите за дообработка; сортировка, сортировка  и съхранение на стоките; разходите на гориво, енергия за магазините и складовете; разходите за загуби от фири, амбалаж и липси; наемите; амортизацията, поддръжката и текущия ремонт на помещенията и др.

От своя страна те биват: преки продажни разходи, отнасящи се до конкретен търговски процес, например комисионни , повреди, фири за дадени стоки и др.

Косвени продажни разходи са, онези които не може да бъдат отнесени към даден процес, магазин , стока и пр.

Административните разходи включват всички разходи, свързани с управлението на системата: заплати и социални осигуровки на администрацията на организацията.

Финансовите разходи включват паричните средства, които се изразходват за финансиране – за сервиз на банките, за лихви и др.

Според тяхното изменение разходите биват променливи, постоянни и смесени.

Променливи са онези разходи, размерът на които е в зависимост от влиянието на различни фактори.

Размерът на променливите разходи  есе увеличава с нарастването на броя на произвежданите бройки и остава непроменен за единица продукция през определен период от време.

@bgmateriali.com