Поемата „Септември“ на Гео Милев е епично произведение, което разглежда драматичните събития от Септемврийското въстание през 1923 г. и разкрива дълбоката връзка между колективния бунт на народа и идеята за божествена справедливост. Темата „Глас народен: глас божи“ се вписва естествено в контекста на произведението, което представя въстанието като свещен акт на човешко възмездие и стремеж към свобода.
          Още в началото на поемата нощта ражда „вековната злоба на роба“. Тази метафора символизира натрупаното през вековете страдание и потисничество, които избухват в революционен подем. Народът, описан чрез хиперболични образи, е представен като стихия, която не може да бъде спряна – „като отприщено стадо от слепи животни“. Това движение обаче не е хаотично; то е изпълнено с величие и историческа неизбежност. Именно тук се усеща връзката между бунта на човека и божественото – сякаш гласът на народа, изразен чрез страданието и гнева, става инструмент на справедливостта.
          Фразата „Глас народен: глас божи“ подчертава, че божественото начало се проявява чрез волята на хората за свобода. В поемата Бог се интерпретира двояко.

Моля, влезте в акаунта си, за да видите цялото съдържание.

Вход

@bgmateriali.com