След прекратяване на търговско дружество без правоприемство се извършва ликвидация. Ликвидацията на търговско дружество е съдебно производство за прекратяването му.

Предназначението на ликвидацията е да премахне имуществената съвкупност, принадлежаща на правния субект, който предстои да изчезне. Тя представлява производство, което се състои от действия, насочени към събиране на вземанията на ликвидираното дружество, към погасяване на задълженията му с набраните парични средства и към разпределяне на остатъка от имуществото между акционерите. По време на ликвидацията дружеството продължава да съществува като юридическо лице. Изисква се към фирмата му да се добави означението “в ликвидация”.

За започване на ликвидацията следва да се вземе решение от Общото събрание на дружеството. Началото на ликвидационното производство се поставя с назначаването на ликвидатори. Те са лицата, които осъществяват ликвидацията на дружеството. Назначават се от Общото събрание на акционерното дружество. Допустимо е поради важни причини съдът по регистрация на АД да освободи или назначи ликвидатори по искане акционери, притежаващи 1/20 част от капитала. Обикновено ликвидаторите се избират измежду акционерите – физически лица, но няма пречка да са и други лица. Възнаграждението на ликвидаторите се определя от Общото събрание на акционерите или от съда, когато ликвидаторите са назначени от него. Имената на ликвидаторите се вписват в търговския регистър; представят се и нотариално заверени съгласия с образци на подписите им. Те могат да представляват дружеството пред трети лица само заедно. Воляизявленията към дружеството може да приеме и само от един от тях. Ликвидаторите носят същата отговорност за дейността си по ликвидацията, както изпълнителните органи на дружеството.

Общото събрание на търговското дружество определя срока, в който ликвидацията трябва да бъде завършена. Когато съдът назначава ликвидатор, с решението си той също може да определи срок за завършване. При необходимост, срокът може да бъде продължен.

Необходимо е да се уведоми данъчната администрация по реда на чл. 20, ал. 1 от ДПК и Националния осигурителен институт по реда на чл. 5, ал. 7 от КЗОО за започналата процедура по прекратяването. Доказателствата за уведомяването на двете институции са условия за разглеждане от съда на искането за прекратяване на търговското дружество и започване на ликвидацията му.

Ликвидаторите са длъжни да обявят прекратяването на дружеството и да поканят неговите кредитори да предявят вземанията си. Поканата се отправя писмено до известните кредитори и се обнародва в “Държавен вестник”.
Ликвидаторите са длъжни да довършат текущите сделки, да съберат вземанията, да превърнат останалото имущество в пари и да удовлетворят кредиторите. Те могат да сключват нови сделки, само ако това се налага от ликвидацията. По съгласие с акционерите и кредиторите ликвидаторите могат да им прехвърлят отделни обекти от ликвидационното имущество, ако с това не се увреждат правата на останалите акционери и кредитори.

Ликвидаторите съставят баланс към момента на прекратяването на дружеството и доклад, който обяснява баланса. В края на всяка година те извършват годишно приключване и представят счетоводен отчет и доклад за дейностите си пред ръководния орган. Той е длъжен да се произнесе за приемането на началния баланс, на годишното приключване и за освобождаването от отговорност на ликвидаторите.

Имуществото, което остава след удовлетворяване на кредиторите, се разпределя между акционерите. Имуществото на дружеството се разпределя, само ако са изминали 6 месеца от дена, в който е обнарородвана поканата до кредиторите. Когато кредитор, който е уведомен, не предяви вземането си, дължимата сума се влага в банка на негово име. Ако някое задължение е спорно имуществото се разпределя само след като се даде обезпечение на кредиторите. След като бъдат удовлетворени кредиторите ръководният орган на дружеството може да отпише вземанията на дружеството, които са несъбираеми. Решението за това се взема с обикновено мнозинство.
Когато са уредени всички задължения и остатъкът от имуществото е разпределен, ликвидаторите искат заличаване на дружеството. Решението за заличаване се обнародва в “Държавен вестник”.

Производството по ликвидацията на дружеството се спира от датата на решението на окръжния съд за откриване на производство по несъстоятелност на същото дружество. Производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен или при свръхзадлъжнялост на дружеството по подадена до окръжния съд по седалището на търговеца молба от длъжника, съответно от ликвидатора или от кредитор на длъжника по търговска сделка, както и по публичноправно задължение към държавата или общините. Има за цел под непосредствения контрол и участие на съдебните власти да гарантира удовлетворяването на всички кредитори от несъстоятелната маса.
Редът за счетоводно отчитане и за съставяне на финансови отчети от предприятията в производство по ликвидация или в несъстоятелност е регламентиран с НСС 13 “Отчитане при ликвидация и несъстоятелност”.

@bgmateriali.com