ПЛАН ЗА ЕСЕ ВЪРХУ ТРАГЕДИЯТА НА СОФОКЪЛ „АНТИГОНА“
БОЖЕСТВЕНИТЕ И ЧОВЕШКИТЕ ЗАКОНИ
I. ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА
1. Припомнете си:
• Какво представляват митовете; защо човекът ги създава?
• Какви са различията и сходствата между човека и бога в олимпийския период на древноелинската митология?
• Помислете защо боговете са безсмъртни. Обвържете разсъжденията си с отношението на човека към смъртта и със стремежа на човека към сигурност и защитеност.
• Помислете какво е характерно за божествените закони.
2. Проучете и помислете:
• Какво представлява полисът като антична форма на демокрация?
• Какво представляват правилата за живот на общността?
• Какво е характерно за правилата/законите, създавани от човека?
3. Съпоставете божествените и човешките закони:
• Кои са изконните закони и защо?
• Вечни ли са божествените закони и защо?
• Вечни ли са законите, създадени от човека, и защо?
4. Препрочетете откъси от трагедията „Антигона“, свързани с основния конфликт и неговото развитие:
• Позицията на Антигона (прологът; втори епизод и четвърти епизод): Проследете аргументите на Антигона – какви са техните основания; каква е йерархията на човешките взаимоотношения според нея; обърнете внимание на начина, по който е представен образът – ролята на контраста.
• Позицията на Креон (първи, втори, трети, четвърти и пети епизод): Проследете аргументите на Креон – какви са техните основания; каква е йерархията на човешките взаимоотношения според него; обърнете внимание на начина, по който е представен образът – ролята на контраста.
• Като имате предвид всичко, посочено дотук, както и собствения си опит, изградете своя лична позиция за отношението между божествените и човешките закони; за това какво трябва да прави човекът, за да бъде неговият град наистина „спасително място“.
II. НАПИСВАНЕ НА ПЛАН НА ЕСЕТО
1. Увод: Очертайте значимостта на проблема за йерархията между божествените и човешките закони. Потърсете съвременните му измерения. Ако определението „божествени“ не ви се струва подходящо за съвременността, помислете с какво можете да го замените.
2. Теза: формулирайте позицията си, като отговорите накратко на следните въпроси: Какво представляват божествените закони? Какво представляват човешките закони? Каква е йерархията помежду им и какъв баланс трябва да има между тях в живота на човека?
Свържете отговорите си в текст – той е вашата теза.
3. Аргументативна част: В аргументативната част е необходимо да намерите равновесие между тълкуването на „Антигона“ и разсъжденията, направени върху основата на личния ви житейски опит. Тук са възможни два подхода: 1) да тълкувате ключови послания на текста и след това да ги свържете със собствения си опит или с универсални идеи и общочовешки ценности; 2) от по-общите разсъждения за явления, характерни и за нашето време, да преминете към наблюдения върху важни послания на произведението, свързани с проблема.
A. Първа подтеза: Изяснете по-подробно каква е същността на божествените закони и защо те са изконни и вечни. Спрете се на позицията на Антигона и изразете отношението си към нея.
Б. Втора подтеза: Изяснете по-подробно каква е същността на човешките закони и по какво се различават от божествените. Използвайте наблюденията, които сте направили по т. 2 и т. 4 от подготвителната работа. Спрете се на позицията на Креон и изразете отношението си към нея.
B. Трета подтеза: Изразете собственото си мнение за баланса, който според вас трябва да съществува между божествени и човешки закони.
4. Заключение: Обобщете мнението си за реално съществуващия в съвременния свят баланс между божествените и човешките закони. Нарушен ли е той и ако е нарушен – как може да бъде възстановен.
III. НАПИСВАНЕ НА ЕСЕТО
IV. РЕДАКТИРАНЕ НА ЕСЕТО
Прочетете написания от вас текст. Отстранете допуснатите грешки – правописни и пунктуационни, граматични, стилови. Препишете текста си, като внимавате за правилното му графично оформяне.
@bgmateriali.com