Търговското дружество е вид търговец , представляващ обединение на две или повече лица (учредители) за извършване на търговски сделки с общи средства. Те сключват дружествен договор. При АД-тата ролята на такъв договор играе уставът. Законодателството регламентира съдържанието на дружествения договор , но са възможни и допълнителни уговорки. Имуществата на дружествата се формират от вноските на съдружниците или акционерите. Вноските могат да бъдат парични и непарични. Размерът на вноската зависи от волята на учредителя.

Събирателно дружество в него могат да участват физически и юридически лица. Правата на съдружниците биват имуществени част от печалбата , обезщетение ; както и неимуществени право на участие в управлението. Съдружниците в събирателните дружества носят неограничена и солидарна отговорност за задълженията , които поема дружеството. Законът постановява начина на управление и прекратяване на дейността. Специфично е , че съдружникът носи отговорност за случилото се преди неговото встъпване в длъжност.

Командитно дружество представлява дружество , образувано с договор между две и или повече лица за извършаване на дейност под обща фирма , при това един или повече от съдружниците (комплементари) са неограничено и солидарно отговорни , а останалите се отговорни до размера на уговорената вноска. И това дружество е персонално , дейността се извършва с общи средства на съдружниците. Управлението се извършва от комплементарите.

Преимущества на персоналните дружества - опростена процедура за създаване и регистрация , възможности за привличане на повече капиталов ресурс , обединените финансово-материални възможности на съдружниците са предпоставка за намаляване на кредитния риск , по-висок управленски капацитет. Мотивационно-стимулираща функция тази форма дава възможност служителите с най-голям принос да бъдат стимулирани чрез участие в съдружието.

Недостатъци на персоналните дружества неограничена отговорност всички членове на събирателното дружество са отговорни , трудности при съгласуване на управленските решения , както по отношение оценка на приноса в крайния продукт , така и при разпределението на печалбата ; високи данъци и такси , нормативни изисквания при прекратяването. Напускането на един от съдружниците може да бъде съпроводено с нежелание на останалите да разделят имуществото. Има лимитиран период на дейност възможни са конфликти между съдружниците , завишени данъци и др. В отличие с персоналните законът постановява създаване на капиталови дружества , изискващи концентрацията на големи парични суми , без оглед на личните качества , които ги дават.

Дружества с ограничена отговорност (ООД) създадено от немски юристи в края на XIX век , за разлика от персоналните дружества не изисква лично участие на съдружниците. Определение договорно сдружение на две или повече лица , които отговарят за задължението на дружеството до размера на дяловата си вноска в основния му капитал. Минималния изискуем капитал е 5000 лв. Дяловете на съдружниците трябва да бъдат кратни на 100.ООД е юридически субект , т.е. самостоятелен правен субект с обособено имущество , фирма и седалище. Учредяването става чрез сключване на договор. Следва да са изплатени дяловете поне на 70% , да бъде назначен управител и той да бъде вписан в търговския регистър. Съдружникът има право на дял от печалбата , съразмерен на дела му в капитала. Има право да участва в управлението , но не е длъжен да бъде осведомяван за дружествените дела , да преглежда книжата на ООД-то , в това число и баланса , отчета за приходи и разходи и т.н. Регистрацията се  обнародва в държавен вестник. Управлението на ООД има два вида органи задължителни общо събрание (в състава му влизат всички съдружници)) и управител ; факултативни контрольори за дейността на ООД-то.

Акционерно дружество създаването на акционерното дружество е регламентирано в ТЗ. Тази форма възниква през средните векове. Съществено за това дружество е , че неговият капитал е разделен на акции с еднаква стойност. Учредяването става чрез : подписка , необходими са 100000 лв. като минимална стойност на капитала ; две или повече лица записват капитала (без подписка) минималният изискуем капитал е 50000 лв. Вноските могат да бъдат в брой или чрез вещи. Акционерното дружество е юридическо лице има собствена отговорност , вписва се в търговския регистър , обнародва се в държавен вестник. Акционерът участва в АД единствено чрез акциите си , които винаги може да прехвърли. Не дължи лични усилия на дружеството. По този начин се запазва анонимност на акционера. Акцията удостоверява , че притежателят и участва с посочената в нея номинална сума в капитала на АД. Освен номинална стойност , акцията притежава и пазарна стойност , която се проявява при котировка на борсата и може да бъде по-висока или по ниска от номинала. Пазарната стойност зависи както от състоянието на предприятието , така и от външната бизнес среда. Акцията носи имуществени и неимуществени права на собственика и дивиденти (% съответстващ на участието му в капитала) , ликвидационна квота , право на глас в общото събрание на АД , право да избира и да бъде избиран , право на осведомяване и контрол. По отношение на задълженията акционерът е длъжен да плати вноската за записаните от него акции.

Видове акции:

а) поименни притежателят е записан върху самата акция

б) на преносител притежател е този , който разполага с тях в момента

Поменните се прехвърлят чрез джиросване , а другите чрез предаване

в) привилегировани акции носят право на допълнителни дивиденти

г) безналични акции в електронен вариант и се регистрират чрез поименни удостоверения

Облигации средство за набиране на капитал , държателите им притежават също имуществени и неимуществени права по отношение на АД. Учредителите приемат единодушно устав , който има задължително съдържание (фирма , седалище и адрес на управление , предмет на дейност , капитал , вид и брой акции).По отношение на управлението има едностепенно съвет на директорите ; двустепенно появява се и надзорен съвет , който избира управителен съвет.

Преимущества на капиталовите дружества ограничена отговорност до размера на дяловите вноски или брой акции ; устойчивост и продължителност замяната на една собственост с друга става лесно ; възможност за набиране на значителен капиталов ресурс чрез емитиране на акции и облигации и привличане на банкови кредити. Възможно е акумулирането на спестяванията на голям брой лица (неограничен).Крупните АД прилагат модерни технологии , привличат специалисти с висока квалификация , развиват научна дейност , внедряват иновации ; значителен управленски капацитет предпоставка е ресурсът за мотивация на високо квалифицирани специалисти , напускането и смяната на ръководството не води до прекратяване на дружеството

Недостатъци на капиталовите дружества отделяне формата на оперативно ръководство от собствеността възможно е мениджърите така да управляват фирмата , че да търсят своите лични облаги ; по-високи данъци и такси ; ограничени правомощия те се свеждат до установените в дружествения договор , предложението за подписка и устава на АД ; публично регулиране изпълнението на изискванията на нормативната база е невъзможно без т.нар. разходи за администриране (транзакционни разходи) ; лимитиран интерес на съдружниците той се свежда до дивидентите. Не участват в ежедневната дейност , не обладават ентусиазма на предприемача и готовността на едноличния търговец да влага усилия.

Кооперацията се създава по закон за кооперациите. Неин основен белег е , че формира имущество, опортирано от съкооператорите.

@bgmateriali.com