Резюме - особености

1. Особености на резюмето 
 
Резюмето е кратко изложение на цялостен текст, представящо в обобщен вид основното му съдържание.

Особеностите на резюмето го доближават до изучавания вече сбит преразказ (който отразява предимно в сегашно време най-важното в един дълъг художествен текст), но то притежава и редица специфики, отличаващи го от дословното лаконично възпроизвеждане на литературната творба.

Безспорна отлика на резюмето е достоверното пресъздаване на съществената информация в изходния текст, при това със свои думи, в синтезиран (без излишни подробности) вид. Но негов съществен белег са и ясно откроените тема и подтеми на текста първоизточник, както и необходимостта от смислови връзки между отделните му части (на резюмето). Всичко това, от своя страна, изисква задълбочено осмисляне и разбиране на изходния текст, откъдето и според изследователите: „Резюмирането по начало е неотменима процедура в глобалната смислова интерпретация, съпровождаща разбирането на всеки един (фрагмент от) текст“. (Писмените ученически текстове. Част първа. Маргарита Георгиева, Елка Добрева 2002: 187).

Избягването на подробностите в изходния текст е важно изискване при съставянето на резюме, но когато липсата на определени детайли води до неясноти или променя темата на изходния текст, тяхното представяне не само е наложително, но се допуска и дословното възпроизвеждане на отделни думи и изрази. Приемливи са и коментари от рода на „Произведението въвежда като доминираща темата за...“ или „В статията се откроява следната теза...“, но тяхната употреба трябва да е пестелива и оправдана, тъй като основната цел на резюмето е да пресъздаде, а не да коментира съдържанието на текста първоизточник за принципно непознаващ го читател.

Точният обем на резюмето зависи от обема на текста първоизточник, както и от поставените цели, поради което и няма как да бъде строго определен. Във всички случаи обаче резюмирането има смисъл само когато е чувствително по-кратко от изходния текст.

Може да се изготвя резюме на всеки тип текст, но в училищната практика това се отнася най-вече до художествените, медийните и научните текстове. 

2. Структурно оформление на резюмето 
 
Изградено от завършени изречения, резюмето може да бъде оформено в следния вид:

А) Начало/въвеждаща част (не е задължителна) - кратко обобщение на това, за което се разказва в текста (на темата на текста), което обичайно съдържа и представяне на автора на
изходния текст.

Б) Изложение/същинска част - цялостен текст, отразяващ в лаконичен вид най-същест¬веното в поднесената информация, чиито отделни сегменти (части) са обвързани смислово. 

3. Технология за съставяне на резюме  

Съставянето на резюме преминава през същите „процедури“, през които и съставянето на всеки писмен текст - подготовка, писане и редактиране.

А) Подготовката за писането на резюме предполага неколкократен задълбочен прочит на текста, целящ неговото осмисляне и разбиране. Следва определяне на темата (възможно най-кратко и обобщено); на подтемите и на ключовите думи към тях; планиране на текста (разделяне на отделни смислови фрагменти).

Б) Писането на резюме следва изготвения план, като основното съдържание на изходния текст се пресъздава (да припомним) със свои думи, ясно и сбито. В хода на изложението се следи за достоверната възстановка на изходния текст, като излишните подробности не се вписват. Тези обаче (подробности), които са от съществено значение за запазване на тематиката му, включително и факти, имена, време и място, свързани с основното действие/ключовата информация, се представят. Допустимо е да не се спазва хронологията на случващото се в текста първоизточник (или последователността на поднесената информация), но е недопустимо да се променят функциите и смисълът на изходния текст.

В) Редактирането на резюмето съблюдава из¬искванията, на които трябва да отговаря написаното резюме, а именно:
• пресъздаването на основното съдържание/ ключовата информация на изходния текст да е (предимно) със свои думи в сегашно време, изявително наклонение (допустими са и помощни минали времена)
• отделните съставки на резюмето (изградени от завършени изречения) да са логически об¬вързани, за да се постигне единно и цялостно смислово звучене на вторичния текст
• нормите на съвременния български книжовен език да са спазени. 

@bgmateriali.com

Изтеглиsave