СБИТ ПРЕРАЗКАЗ
Сбитият преразказ отразява най-важното, основното в дълъг художествен текст. Съдържанието на творбата се предава:
• стегнато – пропускат се несъществените подробности, пестеливо се предават дългите описания и разсъждения
• последователно – не се разместват основните моменти и важните подмоменти
• точно – подбират се най-подходящите думи при предаване на съдържанието
• вярно – не се променя основното съдържание, не се прибавят нови моменти.
ИЗИСКВАНИЯ
За да се направи сбит преразказ, е необходимо:
• отлично познаване на оригиналния текст
• да се направи план с основните моменти в творбата
• да се състави разширен (подробен) план с важните подмоменти, които не трябва да се пропускат
• да се прецени кои са излишните подробности.
Основното глаголно време при сбития преразказ е сегашно (сегашно историческо – чета, пиша), трето лице. Като допълнителни (помощни) глаголни времена могат да се използват бъдеще (ще чета, ще пиша) и минало неопределено (чел съм, писал съм), трето лице.
Пряката реч в текста при сбития преразказ се преобразува в непряка. Не се допускат разсъждения, коментар на събитията, изводи за героите. Спазват се правописните и пунктуационните правила. Избягват се повторенията, като се подбират най-точните и уместни думи и синоними. Моментите се оформят графично. Пише се четливо.
ПОДГОТОВКА
При подготовката за сбит преразказ е препоръчително:
– да се състави план с основните моменти и подмоменти
– да се създаде банка със синоними за най-често използваните думи.
РАЗШИРЕН ПЛАН
Разширеният (подробен) план съдържа всички основни моменти и подмоменти в художествената творба. Той е особено полезен при създаването на сбит преразказ, тъй като определя последователно кое трябва да се преразкаже и кое не бива да се предава.
При оформянето на разширения (подробен) план се използват въпросителни изречения, съобщителни изречения или безглаголни изречения.
"Косачи"
ОРИГИНАЛЕН ТЕКСТ |
РАЗШИРЕН (ПОДРОБЕН) ПЛАН |
СБИТ ПРЕРАЗКАЗ |
Падна чудна лятна нощ, прохладна и свежа. Безкрайното Тракийско поле потъна в мрака, сякаш изчезна, и се предаде на дълбока почивка под монотонния напев на жаби и щурци. Мир и ведрина повея от дълбокото звездно небе. Земята отвори страстните си гърди и замря в наслада. Марица тихо подплиснуваше мътните си води, пълни с удавници, и с лениво спокойствие се ширеше между тъмните брегове, обраснали с върби и ракитак. Влага и хладина лъхаше из тайнствените й недра. От ливадите край нея се обади ясен мъжки глас и потъна в тишината: – Ан-дре-я-я-я, Ан-дре-я-я-я! – Ида, и-даа! - отзова се друг отдалече. След малко светна огън. Бухнаха игриви пламъци. В тяхната слаба светлина, която се поглъщаше от околния мрак, се мярнаха хора. Това бяха петима селяци от загорските краища, дошли с коси на рамо да търсят работа в далечна Тракия, дето тревите зреят по-рано. Лазо, сух, слабичък момък, беше приклекнал до огъня и потикваше съчките. Другите, увити в ямурлуци, бяха налягали около огъня, уморени гледаха играта на пламъка и мълчеха. Най-старият от тях, петдесетгодишен мъж, беше подпрял глава на жилестата си, гола до лакет ръка, тъмнобляскава като желязо, и пушеше замечтано. Срещу него лежеше Благолажът. Той постоянно шаваше и се мъчеше да скрие краката си под късия ямурлук. Русите му чорлави мустаци взимаха половината от лицето му. Под големите му гъсти вежди играеха хитри и умни очи... |
1. Природната картина в началото на разказа: -Тракийското поле
- река Марица
2. Петимата селяци около огъня:
- причината за идването им
- Лазо
- най-възрастният
Благолажът... |
Пада чудна лятна нощ над Тракийското поле, което се отдава на почивка. Земята замира в наслада. Марица подплисква водите си. Влага и хладина лъхат из нейните недра. След малко светва огън. Около него са петима селяци, дошли отдалеч, за да търсят работа в Тракия. Лазо, сух, слабичък момък, поддържа огъня, а останалите мълчат и наблюдават уморено пламъка. Най-възрастният пуши замечтано. Срещу него лежи неспокойно Благолажът, който е с големи мустаци и с хитри и умни очи... |
@bgmateriali.com