СЛОЖНО СЪСТАВНО ИЗРЕЧЕНИЕ


          Изречение, което съдържа две или повече сказуеми, се нарича сложно изречение. Простите изречения в състава на сложното съчинено изречение са равноправни помежду си и са свързани чрез съчинителна връзка – с помощта на съчинителни съюзи или безсъюзно.

          ПОДЧИНИТЕЛНА ВРЪЗКА В СЛОЖНОТО ИЗРЕЧЕНИЕ

          Връзката между две неравностойни изречения (от които едното е главно, а другото е подчинено) се нарича подчинителна. Главното и подчиненото изречение може да се свържат:
          – чрез подчинителни съюзи (че, да, ако, за да, преди да, без да, като че, макар че, въпреки че и др.), например Видях (главно изречение), че приятелите ми идват (подчинено изречение);
         безсъюзно:
          подчиненото изречение е въведено с относително или въпросително местоимение или наречие (който, когато, как, кога и др.). Видях Марина (главно изречение), която се връщаше от училище (подчинено изречение);
          главното и подчиненото изречение са свързани чрез въпросителни частици (ли, дали): Видиш ли Ани (подчинено изречение), поздрави я от мене (главно изречение)!.

          ВАЖНО!
          За разлика от подчинителните съюзи относителните и въпросителните местоимения и наречия имат синтактична служба в подчиненото изречение.
          Подчинителната връзка в простото и в сложното изречение не се осъществява по един и същи начин.

ПРОСТО ИЗРЕЧЕНИЕ СЛОЖНО ИЗРЕЧЕНИЕ
Подчинителна връзка предложно
свързване
Ваза от порцелан
Разхождам се
из парка.
без съюз

Разгледах университета, 
в който беше учил баща ми.
Не знаех как се бях озовал тук.

съгласуване бърза кола
нови приятели

със съюз
че, да, 
ако, за да, 
като

 Вярвам, че ще успея.
 Искам да успея.
 Ще зарадвам близките си,
 ако успея В живота.
прилагане Връзка магданоз
Счупих Вазата.

              СЪЩНОСТ НА СЛОЖНОТО СЪСТАВНО ИЗРЕЧЕНИЕ

          Сложно изречение, в което простите изречения са свързани с подчинителна връзка, се нарича сложно съставно изречение. Сложното съставно изречение се състои от главно изречение и поне едно подчинено изречение. Подчинените изречения в сложното съставно изречение поясняват или част от главното изречение, или цялото главно изречение. Към едно главно изречение може да има повече от едно подчинено изречение.

  СЛОЖНО СЪЧИНЕНО ИЗРЕЧЕНИЕ СЛОЖНО СЪСТАВНО ИЗРЕЧЕНИЕ
Отношение
между
простите
изречения
Простите изречения
са равноправни и независими
едно от друго.
Простите изречения
са неравноправни - има главно
и поне едно подчинено изречение.
Свързване
на простите
изречения
Чрез съчинителна връзка
(съюзно и безсъюзно)
Чрез подчинителна връзка
(съюзно и безсъюзно)
Примери Видях Ани и говорих с нея.
Видях Ани, но не говорих с нея
Излязох, видях Ани, говорихме
и се разбрахме.

Видях, че Ани говори с тебе.
След като излязох, видях Ани.
Когато излязох, видях Ани.
Видях Ани, с която учим заедно.

          ПОДЧИНЕНИТЕ ИЗРЕЧЕНИЯ В СЛОЖНОТО СЪСТАВНО ИЗРЕЧЕНИЕ

          Подчинените изречения в сложното съставно изречение могат да имат синтактични роли като второстепенните части в простото изречение (определение, допълнение, обстоятелствено пояснение), а могат и да изпълняват службата на подлог към главното изречение.

          ДА ЗАПОМНИМ

          Относителните местоимения който, която, което, които се съгласуват по род и число с думата от главното изречение, която поясняват, а относителните местоимения чийто, чиято, чието, чиито са определения на дума в подчиненото изречение.
          Относителното местоимение за лица от м.р. ед.ч. има две форми – който и когото. Формата когото се употребява, когато местоимението замества съществително за лице от главното изречение, а в подчиненото изпълнява функцията на допълнение: Помоли́ мъжа, който (той) стои до тебе, за помощ. – Помоли́ мъжа, когото (него, го) очакваме, за помощ.

          ПУНКТУАЦИОННИ ПРАВИЛА В СЛОЖНОТО СЪСТАВНО ИЗРЕЧЕНИЕ

          Подчиненото изречение в сложното съставно може да е разположено преди главното, след главното или между частите на главното изречение.
          Когато подчиненото изречение е преди главното, се отделя със запетая: Да си вземат изпита, беше решаващо за Ани и Христо.
          Когато подчиненото изречение е между частите на главното, се огражда със запетаи: Изпитът, на който се явиха Ани и Христо, беше важен.
          Ако подчиненото изречение е въведено със съюза да или е въпросителна дума, запетая се пише само в края му: Желанието ми да имам отлична диплома, изисква добра подготовка.
          Когато подчиненото изречение е след главното:
          а) се отделя със запетая, ако е въведено със съюзите че, ако, за да, без да, въпреки че и др. или с относителните местоимения или наречия: Ани и Христо учеха усилено, за да се подготвят добре за изпита. Ани и Христо се успокоиха, когато изпитът приключи;
          б) не се отделя със запетая, ако:
          – непосредствено е свързано с главното чрез съюза да или чрез въпросителна дума: За Ани и Христо беше решаващо да си вземат изпита. Ани и Христо се чудеха кога ще излязат резултатите от изпита;
          – пред съюза или пред относителната дума стои частицата не или уточняващо наречие (само, даже, дори, тъкмо, именно, едва, поне и др.): Ани и Христо се успокоиха едва когато изпитът приключи.

@bgmateriali.com