СЪЗДАВАНЕ НА ОПИСАНИЕ НА ПЕЙЗАЖ В ХУДОЖЕСТВЕН ТЕКСТ
Прочетете откъса от разказа „Войнишка нива“ на Елин Пелин.
Тук е тихо. Слънцето цял ден пече. Сняг не се държи и е топло дори и когато по цели недели облаци пречат на слънцето.
Пролетта наближава. Зимата усеща нейните бавни и любовни стъпки и замръзналият й пулс отново се събужда. По високите склонове на далечните планини копнее снегът и се очертават странни кръстни знамения и полето се обръща с пълна надежда към тях. Из долините ехтят вече възторжените химни на освободените реки и потоци. Из гората се понася тихо шумолене. Млад вятър-юноша заиграва из клонете. Пъпките се надуват от изблик на щастие. Жилавият коравосърдечен дрян над Стойковата нива не устоя и през една тиха вечер, пълна с копнежи, цял се разцъфтя и клоните му потънаха в малки нежни жълти цветове, като че слънчевите лъчи бяха паднали само върху него. Наблизо до поляната наизскачаха като запалени свещици жълти минзухари, а в храстите, близо до тежкоцветния кукуряк, погледнаха срамежливо сините очи на девствената теменуга и диханието й напълни храстите.
Една сутрин в гората се чуха три весели, пълни с живот подсвирквания, които бързо и бодро се повтаряха.
А! Значи, скорците дошли! Няма лъжа вече, пролетта настъпя.
1. Кои особености на описание на пейзаж в художествен текст притежава откъсът?
– Кои обекти са изобразени?
– Кой годишен сезон е изобразен?
– Прочетете изразите, които изграждат звукови, зрителни и осезателни представи.
– Посочете епитетите, сравненията и изразите, с които се приписват човешки качества на природни обекти.
2. Уточнете кой абзац може да се определи като увод (въведение), кой – като изложение, кой – като заключение.
3. Пресъздайте устно със свои думи описанието на пейзажа, като запазите внушенията на художествения текст.
4. Пресъздайте устно и писмено описанието на летния пейзаж в началото на разказа „Косачи“. Редактирайте, ако сте допуснали неточности или грешки.
1. Представете си, че пишете разказ, в който действието се развива през есента в гората. Напишете описание на пейзаж на тема „Есен в гората“, което да представя времето и мястото на действие и да внушава тъжно настроение. 2. Сами измислете задача за създаване на описание на пейзаж в художествен текст и я изпълнете. 3. Ако умеете да пишете стихове, напишете описание на пейзаж в стихотворна форма. |
За да направите оценка или самооценка на описание на пейзаж в художествен текст, преценете дали текстът отговаря на следните въпроси:
1. Отговаря ли описанието на пейзаж на поставената задача? – Изобразен ли е посоченият в задачата обект? – Описан ли е той през посочения сезон? – Изгражда ли описанието зрителни, слухови и осезателни усещания? – Внушава ли описанието конкретно настроение? 2. Използвани ли са изразни средства, характерни за художествен текст – епитети, сравнения, думи и изрази, с които са приписани човешки качества на природни обекти. 3. Използвани ли са в описанието подходящи глаголни времена? 4. Използвани ли са неуместни изрази и повторения? 5. Допуснати ли са правописни и пунктуационни грешки? |
@bgmateriali.com