Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 10
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите (1. – 4.).
МЕНУЕТЪТ
(Епизод от детството на Моцарт по Едуард Франц)
Един ден изключително строгият баща на Моцарт го извикал при себе си и му поставил отговорна задача. Малкият Волфганг трябвало да занесе на директора на операта няколко нотни листа. Капелмайсторът Леополд Моцарт композирал за дъщерята на своя началник менует. Със строг, вдъхващ страх у малкото момче, глас той го попитал: „Запомни ли какво трябва да направиш?“. „Разбира се“ – отговорил Моцарт.
Този ден по улиците на Залцбург духал силен вятър. Момчето усърдно бързало да изпълни поръчката на баща си, но светът около него бил толкова любопитен с развените дрехи на бързащите хора, с летящите шапки, с пъстрия пазар и крясъците на търговците, а вълните на реката Залцахт били пленително големи. Как само се издигали към моста, по който вървял Волфганг. Той обичал да се разхожда по брега и да наблюдава бързия ход на водата. В този момент той съвсем забравил за заръката на своя баща. Силният вятър неочаквано изтръгнал нотните листове от ръката на момчето. Завъртял ги във въздуха и ги отнесъл във вълните на буйната река. „Ами сега? По-добре да скачам след тях във водата“ – помислил си уплашено Волфганг и съжалил, че не прибрал листовете в джоба си, че се заплеснал по вълните..., но нямал време за губене. Трябвало нещо да се направи. В този момент се сетил, че приятелят му Фридрих живее наблизо и той ще му помогне. Скоро се озовал при него и поискал нотна хартия и перо. Скоро върху белите листове се появили много черни ноти. Волфганг въздъхнал радостно и ги прибрал в джоба си: „Благодаря ти, Фридрих. Ти ме спаси. Не знам какво бих правил без помощта ти.“
Един ден по-късно, когато Леополд Моцарт посетил дома на директора, той въодушевено му изказал благодарността си за композираната музика. „Веднага се познава, че е писана от истински майстор.“ Но още при първите тактове Леополд заявил, че това не е неговият менует. „Но как, не разбирам? Вашият син донесе нотите!“ – възкликнал директорът. Без да каже повече и дума, бащата взел листовете и излязъл.
1. Кой от вариантите за финал на разказа предсказва великата съдба на Моцарт като композитор?
А) Когато се прибрал у дома, той извикал малкия Моцарт при себе си. Момчето се разплакало и му разказало всичко. „От страх направих това!“ – хлипал Волфганг. Бащата го
погалил по главата и казал: „Само да знаех, само да знаех... Ти не можеш да предположиш
колко много се радвам, че менуетът е от теб.“
Б) Когато се прибрал у дома, той извикал малкия Моцарт при себе си. Момчето се разплакало и му разказало всичко. „От страх направих това!“ – хлипал Волфганг. „Дори не можеш да си представиш колко се радвам, че си композирал тази музика... Само да знаех, че ти си написал менуета!“ – казал бащата и го погалил по главата.
В) Когато се прибрал у дома, той извикал малкия Моцарт при себе си. Момчето се разплакало и му разказало всичко. „От страх направих това!“ – хлипал Волфганг. Бащата го погалил по главата и казал: „Дори не можеш да си представиш колко се радвам, че си композирал тази музика... Особено когато си помисля какъв композитор ще станеш, когато започнеш да пишеш не от страх, а от вдъхновение и от любов.“
Г) Когато се прибрал у дома, той извикал малкия Моцарт при себе си. Момчето се разплакало и му разказало всичко. „От страх направих това!“ – хлипал Волфганг. „Дори не можеш да си представиш колко се радвам, че си композирал тази музика... Само да знаех, само да знаех...“ – казал бащата и го погалил по главата.
2. С кое от всички собствени имена е назован Моцарт в текста?
А) Йоханес;
Б) Хризостом;
В) Волфганг;
Г) Теофил.
3. В текста преобладава:
А) повествование;
Б) описание;
В) разсъждение;
Г) тълкуване.
4. Текстът е предназначен за:
А) любители музиканти;
Б) биографи;
В) всички читатели;
Г) изкуствоведи.
В кой ред изречението се различава от останалите по състав или вид? (5. – 7.)
5.
А) Дали е вундеркинд, ангел или човек, мъдрец или присмехулник, революционер или консерватор, дали принадлежи на Залцбург или Виена, дали е австриец, германец или европеец – Моцарт остава композитор на света!
Б) Слухове, легенди и откровени заблуди са изградили образа му през вековете.
В) Годината е 2006-а и човечеството чества четвърт век от появата му на света.
Г) Сакралното място е снежният Залцбург, където на 27.I.1756 г. в 8 часа вечерта се е родил Йоханес Хризостом Волфганг Теофил Моцарт, седмото дете на Леополд Моцарт и Ана Мария Пертл.
6.
А) Знае се, че като малък пишел с тебешир числа върху маси, кресла, стени и подове, защото на всяка цена искал да се научи да смята.
Б) Моцарт бил лудетина, неспокоен дух, непрекъснато барабанящо с пръсти.
В) Известно е, че за един карнавал се облякъл като индийски мъдрец и раздавал памфлети срещу аристокрацията.
Г) През последните 5 години от живота си имал кон и всяка сутрин го яздел, а на смъртното легло имитирал тимпаните от Реквиема.
7.
А) Въпреки това той си остава загадка.
Б) Дори името му Волфганг Амадеус не е рожденото.
В) Готлиб в транскрипция на италиански е Амадеус.
Г) Той получава името във Верона, когато е на 14 години.
В кое от изреченията е допусната пунктуационна грешка? (8. – 9.)
8.
А) Как всъщност е изглеждал Моцарт също никой не знае?
Б) Образът му, тиражиран върху бонбоните – с бяла перука в рококо стил, със сигурност е разкрасен.
В) Дали наистина прочутият портрет на Моцарт с червена дреха със златен бордюр е негов?
Г) Авторката на този образ – Барбара Крафт, никога не е виждала Моцарт.
9.
А) Той бил умрял 28 години по-рано, когато тя прерисувала образа.
Б) Крафт използвала картината на Йохан Непомук дела Кроче, нарисувал семейството през 1780 г.
В) В тази картина обаче главният образ не бил особено сполучлив.
Г) Целият Моцарт – от рожденото име до смъртта му – си остава все така мистериозен, като недовършения му Реквием.
10. Колко правописни и колко пунктуационни грешки са допуснати в изреченията?
Умирайки едва на 35 години Моцарт оставя над 600 произведения. Той е еднакво добър в много жанрове: серенади, инстроментални концерти камерна музика за струни и духови инструменти, творби за едно и две пияна за четири ръце сонати, за чиито брой все още се спори.
А) една правописна и две пунктуационни грешки;
Б) две правописни и три пунктуационни грешки;
В) три правописни и три пунктуационни грешки;
Г) четири правописни и четири пунктуационни грешки.
11. Попълнете празните места с верните варианти на пропуснатите думи.
За разлика от всички други композитори, Моцарт е истинска звезда на своята епоха. Днес …………………………………… сър Саймън Ратъл го нарича „…………………………………… бачкатор в ………………………..……“ за времето си. „………………………………………… дали въобще има втори, който да е бил така талантлив и да е работел толкова много. Бил е готов по всяко време да напише всичко за всеки.
А) диригентът; най-големия; шоубизнеса; не знам;
Б) диригента; най-големият; шоу – бизнеса; не знам;
В) диригентът; най-големия; шоубизнеса; не знам;
Г) диригента; най-големия; шоубизнесът; незнам.
В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (12. – 15.)
12. Извън съмнение остава, че Амадеус е бил една от най-умните (А) и образовани (Б) личности на своето време, чийто (В) идеял (Г) вече е Европа без крале.
13. Средите на франкмасоните, към които принадлежал (А), участвали (Б) във (В) френската (Г) революция.
14. Неговият (А) ритъм на живот, на работа, на мислене бил необикновен (Б). Конпозирал (В) за часове това, което на други струвало (Г) месеци труд.
15. Водел оживена (А) коренспонденция (Б), организирал представления. Превръщал (В) музикалните форми и жанрове, характерни за епохата, в нещо съвсем неочаквано (Г).
16. В кой ред думите са дублети?
А) овенчавам, увенчавам;
Б) осмивам, усмихвам;
В) обезсмъртявам, усмъртявам;
Г) оказвам, указвам.
Коя от подчертаните думи е написана без правописна грешка? (17. – 18.)
17. Моцарт се венчал за Констанце на 4 август 1782 г. Той е на 26, а тя е на 20 години „Когато ни свързаха, ние с жена ми започнахме да плачеме (А), всички, дори свещеника (Б), бяха развълнувани.“ Това е свадба (В) срещу волята на бащата. И до ден-днешен продължават твърденията, че Констанце не била достойна за гения, не осъзнавала висотата му, че била необуздана (Г) натура, възпирала неговия талант.
18. Всъщнос (А) според тези, които я познавали, била обръзована (Б) и музикална, говорела с лекота три езика. Писмата на Моцарт до нея не свидетелстват за безусловна (В) вярност, но пък за дълбока любов и еротика. За десет години тя ражда шест деца, четири умират, уцеляват (Г) само Карл и Франц Ксавие, които остават ергени.
В коя подточка пунктуационната грешка е допусната при употреба на обособена част? (19. – 20.)
19.
А) Около мистериозната личност на Моцарт, витаят много митове.
Б) От Пушкин и пиесата му „Моцарт и Салиери“ тръгва най-разпространеният мит че от завист към гения Салиери го убил.
В) Пиесата на Питър Шафър „Амадеус“ и получилият 8 „Оскара“ филм на Милош Форман, създаден по пиесата, окончателно бетонират най-упоритите заблуди.
Г) Слухът, че Моцарт е бил отровен тръгва няколко дни след смъртта му и в началото никой не обвинявал Салиери.
20.
А) Биографът Немечек пише, че през есента на 1791 г. Моцарт, започнал да говори за смъртта.
Б) Моцарт споделя: „Усещам силно че не ми остава още много. Сигурно са ме отровили.“
В) Версиите за края му – на 5 декември 1791 г. в 0.55 часа, са много но е безспорна истина, че най-големият музикант на планетата е заровен в общ гроб.
Г) В последния му път към гробището „Свети Марко“, на 4 км от Виена, го следвала съпругата Констанце придружена от композитори – вероятно и Салиери е бил сред тях.
ОТГОВОРИ:
1. В); 2. В); 3. А); 4. В);
5. Б) изречението е просто, което го различава от останалите;
6. Б) просто изречение, за разлика от останалите, които са сложни;
7. Г) – сложно съставно с подчинено обстоятелствено изречение, за разлика от останалите, които са прости изречения.;
8. А) Как всъщност е изглеждал Моцарт, също никой не знае.;
9. Г) Целият Моцарт – от рожденото име до смъртта му – си остава все така мистериозен като недовършения му Реквием (пред като няма запетая, защото в случая има сравнение, а не въвежда подчинено изречение).;
10. Г) Умирайки едва на 35 години, Моцарт оставя над 600 произведения. Той е еднакво добър в много жанрове: серенади, инструментални концерти, камерна музика за струнни и духови инструменти, творби за едно и две пиана, за четири ръце, сонати, за чийто брой все още се спори.;
11. В) диригентът; най-големия; шоубизнеса; не знам;
12. Г) идеал;
13. Г) Френската;
14. В) композирал;
15. Б) кореспонденция;
16. А) овенчавам, увенчавам;
17. Г), верните варианти: плачем (А), свещеникът (Б), сватба (В);
18. В), верните варианти: всъщност (А), образована (Б), оцеляват(Г);
19. В) Пиесата на Питър Шафър „Амадеус“ и получилият 8 „Оскара“ филм на Милош Форман, създаден по пиесата, окончателно бетонират най-упоритите заблуди.; верните варианти: А) Около мистериозната личност на Моцарт витаят много митове.; Б) От Пушкин и пиесата му „Моцарт и Салиери“ тръгва най-разпространеният мит, че от ревност към гения Салиери го убил.; Г) Слухът, че Моцарт е бил отровен, тръгва няколко дни след смъртта му и в началото никой не обвинявал Салиери.
20. Г) В последния му път към гробището „Свети Марко“, на 4 км от Виена, го следвала съпругата Констанце, придружена от композитори - вероятно и Салиери е бил сред тях; верните варианти: А) Биографът Немечек пише, че през есента на 1791 г. Моцарт започнал да говори за смъртта.; Б) Моцарт споделя: „Усещам силно, че не ми остава още много. Сигурно са ме отровили.“; В) Версиите за края му – на 5 декември 1791 г. в 0.55 часа, са много, но е безспорна истина, че най-големият музикант на планетата е заровен в общ гроб.
@bgmateriali.com