Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 11
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите (1. – 4.).
Виненочервеният гранат е камък на месец януари, който зарежда с енергия и постоянство всеки, който го носи. Февруарският камък – аметистът, е с богат виолетов цвят. Едно от преданията за него гласи, че е образуван от винените сълзи на бог Дионис, покапали по чист планински кристал. Аметистът има способността да прогонва лоши мисли, да насърчава откровеността и целомъдрието. Името на аквамарина, мартенския камък, означава „морска пяна“ и намеква за прозирното лазурно синьо – окраската, с която е най-познат. Той пробужда мартенските инстинкти и ги насища с допълнителна смелост и дързост. Диамантът – най-твърдото нещо, но и най-блестящото, известен като камък на април, олицетворява чистотата. Изумрудът, камъкът на вечната пролет, се носи през месец май – точно когато всичко цъфти, затова отваря сърцето за любов и нежност. Елините смятали, че наниз перли, подарени на младата съпруга, ще я възпират от плач и ще я направят кротка през юни. Белите вълшебни зрънца даряват здраве и дълголетие. С рубина се свързва определен ден от седмицата през юли – вторник, определен светец – евангелистът Матей, и определено съзвездие – Рак. Червеният омайник дарява с мъдрост и способност за радост. Заради жълто-зеления си цвят наричат камъка на август оливин. Предпочитан от митичната Клеопатра, той дарява с брачно блаженство и съгласие, носи психическо равновесие. За септемврийския камък древните перси разправяли, че Земята е поставена върху огромен сапфир и неговото отражение в небето го правело синьо. Способността му е да прочиства заблудите и да прояснява съзнанието. Чувствителният на топлина, трошлив и поддаващ се на одраскване опал е свързан с много суеверия и отговаря на променливата същност на месец октомври. Името на модерния заместител на жълтия топаз – цитрина, идва от френската дума за лимон и намеква за жизнерадостния и свеж нюанс на настроението при носенето на камъка талисман през месец ноември. Тюркоазът, служил за украса на фараони и владетели на ацтеките, е сред най-старите скъпоценни камъни, познати на човечеството. Полиран, в наниз или инкрустиран в сребро, той стимулира желанието за успех през студения месец декември.
1. По каква логика можем да разделим текста на микротекстове и да оформим абзаци?
А) според трите композиционни части – увод, изложение, заключение;
Б) според броя на месеците и скъпоценните и полускъпоценните камъни;
В) според броя на зодиите и скъпоценните и полускъпоценните камъни;
Г) според ключовите думи в текста.
2. Коя взаимовръзка се налага като предмет на текста?
А) гранат – януари – способности;
Б) камък – месец – въздействие;
В) зодия – скъпоценности – качества;
Г) тюркоаз – декември – успех.
3. Коя е темата на текста?
А) скъпоценните камъни управляват месеците;
Б) вълшебствата на камъните;
В) скъпоценни камъни, месеци, въздействие;
Г) въздействието на скъпоценните камъни през месеците.
4. Какво изискване за изграждане на текста е спазено?
А) Текстът е изграден правилно в композиционно отношение.
Б) Абзаците са оформени правилно, тъй като чрез тях са откроени няколко микротеми.
В) Връзката между отделните абзаци на текста се осъществява с помощта на лексикални повторения.
Г) Текстът е свързан, защото е подчинен на обща тема.
5. Подредете изреченията в тяхната логическа последователност. Кой ред, съставен от трите изречения, съдържа въвеждащия абзац на текста?
1. Тази тяхна особеност е различна от тази на зодиакалните камъни, тъй като те отговарят на зодиите, които обхващат периоди от два месеца.
2. Следователно липсва ограничението да носите все едно и също бижу само защото сте Рак и преди 3000 години незнаен звездоброец е решил, че единствено лунният камък е подходящ за вас.
3. Според стародавна традиция скъпоценните и полускъпоценните камъни с въздействието си управляват всеки месец от годината.
А) 1, 2, 3;
Б) 2, 3, 1;
В) 3, 1, 2;
Г) 2, 1, 3.
6. Кой е контекстовият синоним на подчертаната дума в изречението:
„Най-качествените екземпляри от гранати са от Чехия.“?
А) образци;
Б) модели;
В) индивиди;
Г) сортове.
Коя от подчертаните думи е написана без правописна грешка? (7. – 9.)
7. Гранатът (А) зарежда с опуритост (Б), енергиа (В), последователност, постоянсво (Г).
8. Богатият (А) виолетов цвят на аметиста дълги векове се смятъл (Б) за превилегия (В) на кралете – египетските фараони и британските монарси го претпочитали (Г) в короните си, любим бил и на Екатерина Велика.
9. По време на кръстоностните (А) походи много рицари се върнали от светите (Б) земи с перлени бижута като дар за свойте (В) дами, а през XIV – XV век кралските свадби (Г) приличали на бисерно море.
В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (10. – 12.)
10. У нас най-достъпни (А) са южноамериканските аметисти, но афстралийските (Б) и африканските ги превъзхождат (В) по качество, защото са с по-наситен нюанс (Г).
11. Аквамарина (А) се смята за най-ценното (Б) съкровище на русалките (В) и за най-силния (Г) защитен талисман на всеки моряк.
12. Според (А) историята изумрудите (Б) били любимите скъпоценности (В) на Клеопатра, а римляните просто са ги убожавали (Г), защото, както казва Плиний Стари, „нищо не е по-зелено от тях“.
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка? (13. – 14.)
13.
А) Наричат аметиста камък на трезвениците, защото сред основните му качества е да предпазва от пиянство – особеност заложена в наименованието му, което в превод от старогръцки означава „неопиянен“.
Б) Аметистът е камъкът, който има способност да прогонва задни мисли, да насърчава откровеността и целомъдрието.
В) Казват, че пълната си мощ аквамаринът добива, след като бъде потопен във вода.
Г) Аквамаринът помага на скарани съпружески двойки да изгладят различията си и отблъсква дявола толкова добре, колкото и миризмата на тамян.
14.
А) Името на диаманта идва от старогръцки и значи „неразрушим“, затова множество легенди го сочат за извор на вечната любов.
Б) Според едни народи диамантът се зародил от втвърдена роса, според други – от кристализирала светкавица, според трети от звездни тресчици...
В) Историята на звездите сочи, че перлена огърлица носят по време на венчавката си кралица Елизабет II, Джаки Кенеди и Елизабет Тейлър.
Г) Висококачествените рубини са с невиждан червен цвят, те са втори по твърдост след диамантите и всъщност са по-скъпи от повечето от тях.
Кое изречение е написано без пунктуационна грешка? (15. – 16.)
15.
А) Въпреки че най-ценните сапфири са в кралско синьо в природата те не са само сини, а се откриват във всички цветове.
Б) След като принц Чарлз подари на Даяна годежен пръстен със сапфир, като символ на вярност, славата на този камък силно девалвира.
В) Името на опала идва от санскрит и означава ценен камък, което подсказва, че той е бил особено почитан в древността.
Г) За древните гърци опал означавал: „променящ цвета си“ и елините вярвали, че притежателят на опаловото бижу ще получи пророческа дарба.
16.
А) Въпреки че са сред най-почитаните скъпоценни камъни, някои разновидности на опала се саморазрушават, поради загуба на вода.
Б) Цитринът, чийто цвят се доближава до този на топаза дълги години се носел като талисман против отровни змии, против отрова в храната и напитките.
В) Ако искате да се избавите от късогледство, безсъние, астма и кръвоизливи носете цитрин.
Г) Два века преди Христа североамериканските индианци се кичат с едри мъниста тюркоаз, който след близо две хилядолетия се превръща в символ на тяхната почти заличена култура.
Каква е по вид грешката в изреченията? (17. – 18.)
17. Все още се вярва, че, ако не сте родени през октомври, не бива да носите опал, защото ще ви сполетят нещастия.
А) лексикална;
Б) правописна;
В) пунктуационна;
Г) граматическа.
18. Арабите смятали, че опалите падат от небето, затова гледали на тях като на изключителна скъпоценост.
А) лексикална;
Б) правописна;
В) пунктуационна;
Г) граматическа.
19. Какво е по вид изречението: „Бледоликите дали на племето навахо сребърни монети и понеже за индианците те нямали стойност, били претопени и превърнати в бижута с инкрустирани тюркоази.“?
А) сложно съчинено смесено;
Б) сложно съставно с подчинено обстоятелствено за причина;
В) сложно съставно с подчинено допълнително;
Г) сложно смесено.
20. Кой ред съдържа дума с мека съгласна?
А) гранат, аметист, аквамарин;
Б) диамант, изумруд, перли;
В) рубин, оливин, сапфир, янтър;
Г) опал, цитрин, тюркоаз, топаз.
ОТГОВОРИ:
1. Б); 2. Б); 3. Г); 4. Г); 5. В); 6. А);
7. А), верните варианти: Б) упоритост; В) енергия; Г) постоянство;
8. А), верните варианти: Б) смятал (проверка с останалите форми – смятала, смятало, смятали); В) привилегия; Г) предпочитали (думата има представка -пред);
9. Б), верните варианти: А) кръстоносните (от носене на кръст); В) своите; Г) сватби (от сват);
10. Б) – прав. австралийски;
11. А) – прав. аквамаринът (проверка с той и него);
12. Г) – прав. обожавали;
13. А) – прав. Наричат аметиста камък на трезвениците, защото сред основните му качества е да предпазва от пиянство – особеност, заложена в наименованието му, което в превод от старогръцки означава „неопиянен“.;
14. Б) – прав. Според едни народи диамантът се зародил от втвърдена роса, според други – от кристализирала светкавица, според трети – от звездни тресчици...;
15. В), верните варианти: А) Въпреки че най-ценните сапфири са в кралско синьо, в природата те не са само сини, а се откриват във всички цветове.; Б) След като принц Чарлз подари на Даяна годежен пръстен със сапфир като символ на вярност, славата на този камък силно девалвира.; Г) За древните гърци опал означавал „променящ цвета си“ и елините вярвали, че притежателят на опаловото бижу ще получи пророческа дарба.;
16. Г), верните варианти: А) Въпреки че са сред най-почитаните скъпоценни камъни, някои разновидности на опала се саморазрушават поради загуба на вода.; Б) Цитринът, чийто цвят се доближава до този на топаза, дълги години се носел като талисман против отровни змии, против отрова в храната и напитките.; В) Ако искате да се избавите от късогледство, безсъние, астма и кръвоизливи, носете цитрин.;
17. В) – прав. Все още се вярва, че ако не сте родени през октомври, не бива да носите опал, защото ще ви сполетят нещастия.(При струпване на два съюза, единият от които е едносричен, между тях не се поставя запетая.);
18. Б); 19. Г); 20. Г).
@bgmateriali.com