Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........

Вариант 14

ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ    
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 7 КЛАС 

 

          Прочетете текста и отговорете на въпросите (1. – 4.).

          Историята на хвърчилото е загадъчна като света преди нас, свързана е със странна за европееца митология и с неподозирани приумици. Но за да разберем предназначението на красивото летателно приспособление, трябва да се върнем най-малко 2 или 3 хилядолетия назад, когато за пръв път се споменава за него. В културата на страните от Далечния изток – Китай, Япония, Корея, Индия и Тайланд, векове наред хвърчилото е важно за военните действия и има религиозно значение. Някои народи дори мислят, че то е дар от Бога и затова изработват хвърчила с формата на птици, животни, насекоми и дракони, които символизират Божиите дарове на Земята.
          И тъй като в китайските легенди за първи път се споменава за хвърчилото, хората от земите на Великата китайска стена са смятани за изобретатели на „птици“ от коприна. В една от техните легенди се говори за война между армиите на Хан Син и Сян Ю (около 200 г. пр. Хр.). Хан Син заповядал на войниците си да изработят огромни хвърчила със свирки и да ги пуснат над противниковия лагер. Враговете се разбягали, защото помислили, че в небето летят техните ангели пазители, които ги предупреждават за трагичната им съдба.
          Когато хвърчилото започнало да се изработва и от хартия, правенето муза китайците се превърнало в изкуство за удоволствие. Хората обаче продължавали да вярват в магическата му сила. Смятали, че като го пуснат, държат настрана злите духове и се предпазват от лош късмет. По време на династията Сун дори имало „Ден на хвърчилото“. Китайците си мислели, че човек може да избяга от лошия си късмет за цяла година само като пусне хвърчило на този ден. Популярно било схващането, че то има силата да отнесе лошото от съдбата на всички смъртни.
          През 7960 г. по времето на Мао пускането на хвърчила било забранено, защото принадлежало на стария ред. За щастие днес хвърчилото е възвърнало популярността си сред китайците и се приема за ценна културна традиция.

      1. Коя от посочените теми преобладава в текста?
          А) История и предназначение на хвърчилото;
          Б) Хвърчилото в историята на Китай;
          В) Хвърчилото в историята на народите от Далечния изток;
          Г) Изобретяването на хвърчилото.

      2. Кое заглавие не отговаря на темата на текста?
          А) Какво е известно за хвърчилото;
          Б) Хвърчилото – занимание за татковци и малчугани;
          В) Загадъчната история на хвърчилото;
          Г) Красивите копринени и хартиени птици в Китай.

      3. В текста се говори предимно за китайските хвърчила, защото:
          А) с тяхна помощ Хан Син спечелил войната срещу Сян Ю;
          Б) в китайските легенди за първи път се споменава за хвърчилото;
          В) хората от земята на Великата китайска стена са откриватели на хартията;
          Г) в Китай има празник, наречен „Ден на хвърчилото“.

      4. Какъв е по вид текстът?
          А) художествен;
          Б) научен;
          В) публицистичен;
          Г) научнопопулярен.

      5. Кой ред трябва да бъде поставен на мястото на многоточието, за да се образува правилна номинативна верига?
          Една от най-ранните легенди за хвърчила идва от Тайланд и разказва за крал Фра Руанг. Един ден, докато ………………………… си пускал ……………………………, въжето му се скъсало и ………………………. се приземило на покрива на замъка на Фара Ауе. ……………………………… искал да избегне неприятната ситуация, затова изчакал да падне нощта, за да си прибере ………………………….. Докато ………………………….. търсил, …………………………………. се досетил, че Фара Ауе има много красива дъщеря, намерил стаята й и прекарал там нощта.
          А) кралят, хвърчилото, хвърчилото, кралят, хвърчилото, хвърчилото, кралят;
          Б) той, хвърчилото, то, кралят, хвърчилото, хвърчилото, той;
          В) кралят, хвърчилото, красивото приспособление, кралят, ценното приспособление, кралят, той;
          Г) кралят, хвърчилото, красивото приспособление, той, хвърчилото, го, кралят.

      6. Кой ред образува свързан и завършен текст?
          1. Отборът на „чула“ се състои от 10 до 20 човека, а отборът на „пакпао“ е от 4-6 души. На един чула се падат по 5 „пакпао“.
          2. Има два вида хвърчила в Тайланд - „чула“, което е мъжко, и „пакпао“, което е женско.
          3. През 1921 г. пускането на хвърчила било обявено за национален спорт от крал Ваджиравуд на основата на атрактивна игра.
          4. В ежегодните състезания целта е да хванеш хвърчило от другия пол и да го свалиш в собствената си територия.
          А) 1, 2, 3, 4;
          Б) 2, 3, 4, 1;
          В) 3, 2, 1, 4;
          Г) 4, 1, 2, 3.

          В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (7. – 9.)

      7. За разлика от майсторите (А) от предишните три поколения, Ха Ичи започва органично да съчетава традициония (Б) начин за производство с модерната международна (В) технология (Г).

      8. Всяка година хората от Хамамцу в Япония имат тридневен фестифал (А) на битката с хвърчила. Този обичай (Б) води началото си от полета на Бузен-но-Ками с хвърчило, който така отпразнувал (В) раждането на първия (Г) син на своя господар.

      9. Пътешественници (А) пренесли последната мода на хвърчилата в провинциите (Б). Сред (В) тях били и такива, които станали основа за повече от 200 дизайна (Г) на хвърчила в Япония.

          Коя от подчертаните думи е написана без правописна грешка? (10. – 12.)

      10. Веднаж (А) в годината на обикновенните (Б) хора в Япония им било позволено да изразяват радоста (В) си от първородните си синове, като пускат хвърчила. Тази традиция (Г) е на повече от 400 години.

      11. По-късно (А) крадецът на златното покритие Какиноки бил заловен и сварен за назидание, а господаря (Б) на замъкът (В) бил толкова уплашен, че забранил на поданниците (Г) си да правят и пускат хвърчила.

      12. В края на XVII век хвърчилото било исползвано (А) да се бонбардира (Б) една възстанала (В) крепост. Тайландският (Г) крал Петраджа завързал бурета с барут за огромното хвърчило и го пуснал над разбунтувалата се крепост.

          В кое изречение допуснатата пунктуационна грешка е при обособена част? (13 – 14.)

      13. 
          А) Употребата на хвърчилата достигнала своя зенит в Пекин където занаятчии ги правели големи и екзотични.
          Б) Претрупани и не толкова пищни хвърчилата правят известни майсторите от региона Кантон.
          В) А когато била изобретена хартията хвърчилата се приземили и в Япония, където няколко века те останали достояние само на привилегированите класи.
          Г) Хвърчилото има специално предназначение при будистите, които го използвали за да предизвикат добра реколта.

      14. 
          А) В една японска легенда от XII век се разказва за шогуна Минамото Таметомо и сина му които били заточени на остров Ошима.
          Б) Легендата удивително прилича на мита за Дедал и Икар само, че вместо восъчни крила Таметомо направил огромно хвърчило, с което синът му да прелети обратно в Япония и да доведе подкрепа.
          В) Друга легенда (от 1712 г.) разказва за крадеца Какиноки Кинсуке, който използвал хвърчило за да достигне до върха на замъка Нагоя.
          Г) Крадецът Кинсуке с помощта на хвърчило откраднал златното покритие на делфините украсяващи покрива на двореца, заради което бил жестоко наказан.

      15. Кое изречение е без пунктуационна грешка?
          А) Очевидно е, че японските легенди, в които се споменава за хвърчилото са не по-малко колоритни от китайските.
          Б) През 1692 г. за първи път било пуснато хвърчилото уан-уан, което до 1914 г. било смятано за най-голямото в света.
          В) За да се пусне да лети уан-уан била нужна силата на 200 човека, тъй като диаметърът му бил 20 метра, а теглото – 2500 кг.
          Г) Украсено с трите цвята на холандското знаме, защото било внесено от холандски търговци от Западна Индия хвърчилото „Хата“ днес е едно изключение.

          В кое изречение е допусната пунктуационна грешка? (16. – 18.)

      16. 
          А) Когато през 1736 г. източният бряг на канала в Широн се свлякъл заради наводненията и бил построен наново през следващата година старейшината получил на празника в чест на възстановяването голямо хвърчило.
          Б) За да отпразнува построяването на новия мост, господарят Мизогуши подарил на старейшината на селото огромно хвърчило, което за един ден разрушило фермите и оризищата от другата страна на канала.
          В) Фермерите от западната страна на канала искали отмъщение, но Мизогуши убедил двете страни да се бият с хвърчила, а не с оръжие.
          Г) Днес през месец юни отбори от двете страни на канала традиционно все още се бият с огромни хвърчила, за да отпразнуват събитието от XVIII век.

      17. 
          А) Когато през април в Пекин задуха приятен ветрец, настъпва хубавото време за пускане на хвърчила.
          Б) Затова както над площад „ Тянънмън“, разположен в центъра на Пекин, така и над малките площади в различните квартали се виждат хвърчила във формата на лястовица, пеперуда, орел, дракон и какво ли още не.
          В) По технология, позната още от преди 2000 години, хвърчилото обикновено е направено от хартия макар, че вече някои модерни хвърчила се изработват и от найлон.
          Г) Художественото оформление на хвърчилата от найлон не е така изящно както при традиционните хартиени шедьоври, украсени с ярки цветове и прекрасни изображения.

      18. 
          А) Пекинските кореняци, които често пускат хвърчила добре знаят, че хвърчилото на име „Ха“ е най-известно сред традиционните хвърчила.
          Б) Изработването на хвърчилото изисква дълго обучение, затова Ха Ичи като майстор от четвърто поколение на хвърчилото „Ха“ още от 10-годишна възраст започва да чиракува при баща си и да учи занаята.
          В) Ако искате да си купите хвърчило от луксозна коприна, изрисувана със специфични красиви орнаменти, попитайте на пазара къде се продават различните видове „Ха“.
          Г) През 1915 г. четири хвърчила „Ха“ във формата на пеперуда, водно конче, жерав и феникс са експонирани на ЕКСПО в Панама и за изящното си художествено изпълнение получават сребърна награда.

      19. Кой ред съдържа основата на думата хвърчилото?
          А) хвърчило – то;
          Б) хвърчи – ло – то;
          В) хвърчил – о – то;
          Г) хвърч – ил – о – то.

      20. Кои са морфемите на думата хвърчилото?
          А) хвър – чи – ло – то;
          Б) хвърч – ил – ото;
          В) хвърч – ил – о – то;
          Г) хвърч – ил – от – о.

 

 

 

 

 


    
ОТГОВОРИ:
1. Б); 2. Б); 3. Б); 4. В), 5. Г); 6. В); 
7. Б) – прав. традиционния (проверка с традиционен); 
8. А) – прав. фестивал; 
9. А) – прав. пътешественици; 
10. Г), верните варианти: А) веднъж; Б) обикновените (проверка с обикновен); В) радостта; 
11. А), верните варианти: А) господарят (проверка с той и него); В) на замъка (думата след предлог не се пише с пълен член); Г) поданиците;
12. Г), верните варианти: А) използвано; Б) бомбардира; В) въстанала; 
13. Б), верните варианти: А) Употребата на хвърчилата достигнала своя зенит в Пекин, където занаятчии ги правели големи и екзотични.; Б) Претрупани и не толкова пищни, хвърчилата правят известни майсторите от региона Кантон.; В) А когато била изобретена хартията, хвърчилата се приземили и в Япония, където няколко века те останали достояние само на привилегированите класи.; Г) Хвърчилото има специално предназначение при будистите, които го използвали, за да предизвикат добра реколта.; 
14. Г), верните варианти: А) В една японска легенда от XII век се разказва за шогуна Минамото Таметомо и сина му, които били заточени на остров Ошима.; Б) Легендата удивително прилича на мита за Дедал и Икар, само че вместо восъчни крила Таметомо направил огромно хвърчило, с което синът му да прелети обратно в Япония и да доведе подкрепа.; В) Друга легенда (от 1712 г.) разказва за крадеца Какиноки Кинсуке, който използвал хвърчило, за да достигне до върха на замъка Нагоя.; Г) Крадецът Кинсуке с помощта на хвърчило откраднал златното покритие на делфините, украсяващи покрива на двореца, заради което бил жестоко наказан.; 
15. Б), верните варианти: А) Очевидно е, че японските легенди, в които се споменава за хвърчилото, са не по-малко колоритни от китайските.; В) За да се пусне да лети уан-уан, била нужна силата на 200 човека, тъй като диаметърът му бил 20 метра, а теглото – 2500 кг.; Г) Украсено с трите цвята на холандското знаме, защото било внесено от холандски търговци от Западна Индия, хвърчилото „Хата“ днес е едно изключение.; 
16. А) – прав. Когато през 1736 г. източният бряг на канала в Широн се свлякъл заради наводненията и бил построен наново през следващата година, старейшината получил на празника в чест на възстановяването голямо хвърчило.; 
17. В) – прав. По технология, позната още от преди 2000 години, хвърчилото обикновено е направено от хартия, макар че вече някои модерни хвърчила се изработват и от найлон.; 
18. А) – прав. Пекинските кореняци, които често пускат хвърчила, добре знаят, че хвърчилото на име „Ха“ е най-известно сред традиционните хвърчила.; 
19. В); 20. В).

@bgmateriali.com

Изтеглиsave