Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 18
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите 1. – 5.
В Деня на св. св. Константин и Елена нестинарите играят на жарава
На 21 май православната църква отбелязва деня на светите Константин и Елена. На този ден в района на Странджа планина празнуват нестинарите. Още в зори млади и стари подготвят дървата за огъня. Настане ли вечерня, клепалото бие. Момчета с икони и нестинари обикалят три пъти около черквата и застават до разстланата жар. Писва гайда, тъпанът зачестява и посветените заиграват с боси нозе. Първом около огъня, а като ги „прихване“, нагазват в жарта. Ритъмът е омаен, въздействащ, свещен, накъсван от продължителното нестинарско „ва-а-ах!“ Нестинарите играят с „опашатата“ икона, пипат с ръце жарта, а около тях огнената вакханалия пръска на талази искри.
За това, как българите са започнали да играят по жарава, има стара легенда. Било много отдавна, в ония времена, когато Господ ходел сред хората. Един ден му дотежало сам да се разправя с техните дела и намислил да си намери помощник. Чудел се как да го изпита във вярност и наумил. Наклал огън до небето и събрал всички ергени. Когато огънят станал като червена жарава, рекъл: „Който влезе в огъня с боси нозе и ми поиграе на жаравата, той ще ми стане помощник!“ Гледали ергените живата жар и не се решавали да се събуят. Но се намерил един смелчага, името му било Константин, нагазил бос в огъня, играл в огнената жарава и нищо не му станало. Него взел Господ за помощник.
Минало година време и на Константин му се приискало да се ожени. Господ кандисал и за да му избере достойна невяста, подложил момите на същото изпитание. Мома Елена играла боса в огъня и Бог благословил този ден – 21 май, да носи името на двамата светци – Константин и Елена. Оттогава в тяхна чест българите играят нестинарските танци.
1. Предметът на всеки текст се определя с помощта на:
А) ключовите думи;
Б) лексикалните повторения;
В) номинативната верига;
Г) контекстовите синоними.
2. Кой отговор не е свързан с основния предмет на текста?
А) празникът на св. св. Константин и Елена;
Б) нестинарите;
В) легенда;
Г) хората.
3. Темата във всеки текст се формулира въз основа на:
А) ключовите думи;
Б) лексикалните повторения;
В) номинативната верига;
Г) контекстовите синоними.
4. Кои са основните ключови думи в посочения текст?
А) нестинари, огън, легенда, Господ, Константин и Елена;
Б) 21 май, нестинари, легенда, Господ, помощник, жарава, Константин и Елена;
В) българи, нестинари, легенда, Господ, жарава, Константин и Елена;
Г) нестинари, легенда, Господ, помощник, жарава, Константин, Елена.
5. Основната тема на текста не е:
А) Денят на св. св. Константин и Елена
Б) Легенда за Константин и Елена
В) Нестинарски танци в чест на Константин и Елена
Г) 21 май – празник на св. св. Константин и Елена
Коя от подчертаните думи е написана без правописна грешка? (6. – 8.)
6. Доказателство за връската (А) на нестинарството с времето на траките е факта (Б), че общноста (В) на играещите върху огън е обявила за свети местата, на които (Г) е имало тракийски светилища или некрополи.
7. Знанието за свещенните (А) изторически (Б) обекти е трансформирано, предадено и съхранено в представите (В) на съвремените (Г) нестинари като място на манастир или старо християнско гробище.
8. Нестинарството съществува в някои селища в Гърция, поради което се смята, че старините (А) ритоали (Б) са свързани с култа към почитания и от траките бог (В) Дионисий и с оргийте (Г) към него.
В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (9. – 12.)
9. Освен че бивали „прихващани“, обсебвани (А) от светецът (Б), нестинарите получавали по време на танца дарбата да предсказват (В) и отгатват (Г).
10. Между средствата (А) за подготвяне на екстаза у нестинарите (Б) особенно (В) значение има постенето, очистването (Г) с вода, съзерцанието и психическата нагласа.
11. При тъпченето на жаравата нестинарите имат вид на полумъртви (А), чуват всичко, но не отговарят, движат бързо нозе, без да спазват ритъм (Б), цели разтреперени (В), със стиснати очи, вдигнати ръце и приведена надясно (Г) глава.
12. Именно (А) чрез психическата нагласа се постига охлаждане (Б) на крайниците, свиване на кръвоносните (В) съдове на краката и изчезване или намаляване осещането (Г) за топлина, съответно за болка.
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка? (13. – 15.)
13.
А) В параклиса на главния нестинар край образите на светците са окачени червени кърпи, изписани със слънца, а на стената висят един или два тъпана, използвани по време на шествие или при танца в огъня.
Б) Има свидетелства от епохата на древните гърци – доказателство, че нестинарите приличат на участници в езическите празници, не прекаляват с ядене и пиене, постят преди играта и изобщо водят живот на праведници, на светци.
В) През годината се посещава конакът на главния нестинар, целува се ръката му, правят му се три поклона, палят се свещи в домашния параклис и всички сядат наред по възраст около огъня.
Г) За да се разбере преди празника в кое село ще се играе и чий св. Константин помага повече представители извършвали „борба“ на иконите, стигали до бой с тях по главите, наранявали се, чупели светите реликви.
14.
А) За огъня са се натрупвали 15-20, 40-50 или 100 кола дърва, сухи и сурови, за да се изгорят на вечер по 4-5 от тях в течение на няколко нощи, докато траят нестинарските прихващания.
Б) Специални хора, получили голяма чест разстилат с дълги пръти жаравата от недогорели дърва, за да бъде тя чиста и да стане равномерно дебела колкото длан – 10-12 см.
В) Старите хора разказват, че преди да заиграят на жаравата нестинарите, лицата им побеляват и очите изпъкват, т. е. те изпадат в транс или както народът се изразява, „прихваща ги“.
Г) Един потомък на нестинарски род щом чуел нестинарска песен или ритъм, го „прихващало“ и изпитвал необходимост да играе в жарава без предшестващ обет и вричане.
15.
А) Преди да влязат в огъня, стара жена прикадява прихванатите, които поглъщат жадно тамяна, палят вощена свещ, кръстят се, опияняват се от тъпаните, грабват опашатата икона, която държат, докато газят жаравата.
Б) Нестинарят вижда и чува светеца, той го моли да му дойде на помощ, очаква от него покровителство при играта в огъня, чувства се оръдие на неговата воля и ощастливен от неговата милост.
В) Един мъж от село Българи се срамувал от нестинарското умение на жена си, затова в Деня на св. св. Константин и Елена я затворил в къщата си.
Г) Доказателство за съдбовна обреченост е фактът, че след като била прихваната затворената жена запалила огън и заиграла, след което изгоряла заедно с къщата.
В кое изречение не е допусната пунктуационна грешка? (16. – 17.)
16.
А) Не само нестинарите, а всички вярващи си обяснявали свръхчовешките сили на прихванатите с представата че светецът в този ден ги пази.
Б) По ходилата на нестинарите няма никакви следи от изгаряния и на другия ден ходят така леко и свободно както и по време на играта в огъня.
В) Етнографите са доказали, че нестинарите не използват помощни средства, но някои обясняват липсата на рани по ходилата им с външни влияния – газене в кал, загрубяване на стъпалата през лятото или пък използване на лековити мазила.
Г) Една от причините да не изгарят е, че огнеходците преминават много бързо върху жаравата като задържат стъпалата си само за части от секундата.
17.
А) Екстазното състояние, в което нестинарят изпада по време на обреда още повече засилва физиологичната нагласа към обезболяване и неизгаряне.
Б) След играта в огъня започва нестинарското хоро околовръст на което трябва да се хванат и поиграят всички за здраве и берекет.
В) Един противник на нестинарството твърди, че отровното жило на бесовската духовност и болната мистика в него лукаво са прикрити с благовидно внесените и усвоените елементи на християнския култ.
Г) Честни в мисълта си, искрени във вярата си нестинарите не злоупотребяват със своето положение, затова не е описан ни един случай на груба материална заинтересованост от тяхна страна.
18. Кое не е характерно за еднородните части?
А) думи в изречението, които са една и съща част на речта;
Б) части на изречението със съчинителна връзка;
В) те са една и съща част на изречението;
Г) части на изречението с подчинителна връзка.
19. Какви еднородни части няма?
А) еднородни подлози;
Б) еднородни сказуеми;
В) еднородни обстоятелствени пояснения;
Г) еднородни допълнения.
20. В кое изречение има еднородни части?
А) Нестинарите са правели силно впечатление със своите жречески методи, чудни екзалтации и прихващания.
Б) Нестинарството е семейна традиция, която се предава от поколение на поколение.
В) Когато се заиграе по „нестинарски“ буйно хоро назад-напред, настъпил е моментът да се влезе в жаравата.
Г) Нестинарят играе в огъня, без да усеща болка и да изгаря нозете си, въпреки че температурата на разтопената жар е между 400 и 800° С.
ОТГОВОРИ:
1. В); 2. Г); 3. А); 4. Б); 5. Б);
6. Г), верните варианти: А) връзката; Б) е фактът (именната част на съставно именно сказуемо се членува с пълен член); В) общността;
7. В), верните варианти: А) свещените; Б) исторически; Г) съвременните;
8. В), верните варианти: А) старинните; Б) ритуали; Г) оргиите;
9. Б) – прав. от светеца (след предлог не се пише пълен член);
10. В) – прав. особено;
11. В) – прав. разтреперани;
12. Г) – прав. усещането;
13. Г) За да се разбере преди празника в кое село ще се играе и чий св. Константин помага повече, представители извършвали „борба“ на иконите, стигали до бой с тях по главите, наранявали се, чупели светите реликви.;
14. Б) – прав. Специални хора, получили голяма чест, разстилат с дълги пръти жаравата от недогорели дърва, за да бъде тя чиста и да стане равномерно дебела колкото длан – 10-12 см.;
15. Г) – прав. Доказателство за съдбовна обреченост е фактът, че след като била прихваната, затворената жена запалила огън и заиграла, след което изгоряла заедно с къщата.;
16. В), верните варианти: А) Не само нестинарите, а всички вярващи си обяснявали свръхчовешките сили на прихванатите с представата, че светецът в този ден ги пази.; Б) По ходилата на нестинарите няма никакви следи от изгаряния и на другия ден ходят така леко и свободно, както и по време на играта в огъня.; Г) Една от причините да не изгарят е, че огнеходците преминават много бързо върху жаравата, като задържат стъпалата си само за части от секундата.
17. В), верните варианти: А) Екстазното състояние, в което нестинарят изпада по време на обреда, още повече засилва физиологичната нагласа към обезболяване и неизгаряне.; Б) След играта в огъня започва нестинарското хоро околовръст, на което трябва да се хванат и поиграят всички за здраве и берекет.; Г) Честни в мисълта си, искрени във вярата си, нестинарите не злоупотребяват със своето положение, затова не е описан ни един случай на груба материална заинтересованост от тяхна страна.;
18. Г); 19. Б); 20. А).
@bgmateriali.com