Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 28
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите 1. – 6.
Съществуват редица куриози в историята на правораздаването.
В първобитните общества се случвало и самите богове да попадат в категорията на обвиняемите. Ако не помагали на племето, общото събрание можело да ги осъди на бой с пръчки или да ги „уволни“ и замени с други.
Пред съда били изправяни и природни сили. Такъв е случаят с река Диала, осъдена на смърт от персийския цар Кир за това, че докато я прегазвал с коня си, добичето загинало. По заповед на монарха били изкопани 360 канала и водата на реката била отведена по тях. След векове самата природа отменила присъдата: пясъците на пустинята запълнили каналите и реката се върнала в старото си русло. Ксеркс, внукът на Кир, отишъл по-далеч – той осъдил морето поради някаква си подобна идиотска причина.
Във Вавилон, където действал прочутият кодекс на Хамурапи, заставяли обвиняемия да бръкне във вряща вода. По бързината, с която зараствала раната, съдията определял дали човекът е виновен и произнасял присъдата.
В Древна Гърция присъдата се гласувала тайно, обявявали я през нощта, за да не би съдиите да се разчувстват, като гледат подсъдимия.
В Древния Рим всеки гражданин бил задължен да знае наизуст 12 таблици със закони, одобрени от Сената.
Особено жестоки били наказанията при ислямската система: крадеш – отсичат ти ръката, прелюбодействаш – пребиват те с камъни. В същото време е достатъчно човекът да се закълне, за да бъде оневинен.
Всеизвестни са законите на хан Крум, който заради пиянството накарал да се изкоренят лозите и наредил кражбата да се наказва с отрязване на ръцете.
В бившите британски владения (Канада, САЩ Австралия и т.н.) продължава да се прилага т. нар. доктрина на прецедента. През 50-те години на миналия век британски адвокат уредил развод на клиента си, като се позовал на съдебно решение от Средновековието: мъжът придобива право да напусне жена си, ако тя има студени крака.
1. Коя е основната тема на текста?
А) Куриозите в историята на правораздаването;
Б) Осъдената река;
В) Експериментът с врящата вода;
Г) Римските таблици.
2. Коя част е заложена, без да е разгърната в текста?
А) увод;
Б) теза;
В) изложение;
Г) заключение.
3. Как се осъществява връзката между абзаците в текста?
А) чрез лексикално повторение;
Б) чрез контекстови синоними;
В) чрез съществителни собствени имена;
Г) чрез правни термини или чрез термини, свързани с правораздаването.
4. Какво е необходимо, за да бъде завършен текстът?
А) да не се разделя на абзаци;
Б) да се определи видът му;
В) да се постави заключение;
Г) да се избере заглавие.
5. Кое твърдение е вярно според текста?
А) в Древна Персия цар Кир действал според законите на правораздаването;
Б) във Вавилон действал прочутият кодекс на Хамурапи;
В) системата на правосъдието в Древна Елада била несъвършена;
Г) в Древния Рим всеки гражданин бил адвокат.
6. Кое твърдение не е вярно според текста?
А) по заповед на цар Кир били изкопани 360 канала и водата на река Диала била отведена по тях;
Б) Ксеркс осъдил морето по някаква идиотска причина;
В) в арабския свят било достатъчно да се закълнеш в Корана, за да бъдеш помилван;
Г) според доктрината на прецедента е възможно адвокат да се позовава на съдебно решение, взето преди векове.
В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (7. – 8.)
7. Галилео Галилей отначало проявява издържливост (А) пред специалния (Б) църковен (В) съд, заседаваш, в Рим през пролетта (Г) на 1633, но накрая бил принуден да произнесе прочутото си „покаяние“.
8. За да бъдат опростени (А) греховете й, грохналата старица поприбрала (Б) съчките около огъня на запалената клада, на която горял Ян Хус, и това накарало големият (В) мислител да произнесе всеизвестните (Г) слова: „О, свещена простота!“
9. В какво глаголно време е подчертаната глаголна форма в изречението?
От правораздавателната система на Древния Рим е останал днешният правен тезис: „Непознаването на законите не освобождава от отговорност.“
Отговор: ……………………………………………………….
10. Коя от думите извън контекста може да означава едновременно признак на предмет и наречие?
А) правно;
Б) законодателно;
В) справедливо;
Г) съдебно.
11. Какви са по вид подчертаните думи в изречението?
Справедливият съд реши бракониерът да върне на археолозите старинния съд.
А) пароними;
Б) омоними;
В) антоними;
Г) омофони.
При коя от двойките думи отношението е същото като при посочената двойка? (12. – 15.)
12. обвинител – прокурор
А) закон – алинея;
Б) обвиняем – подсъдим;
В) ред – нарушение;
Г) свидетел – заседател.
13. съд – съдия
А) рефер – футбол;
Б) изпит – арбитър;
В) диригент – оркестър;
Г) права – задължения.
14. вина – адвокат
А) заседание – пълномощия;
Б) присъда – решение;
В) процес – дело;
Г) прегрешение – защитник.
15. справедлив – най-справедлив
А) бърз – спешен;
Б) повече – по-много;
В) продължителен – постоянен;
Г) осъден – обречен.
16. Кой е антонимът на фразеологичния израз отървавам си кожата?
А) падам на колене;
Б) отивам по дяволите;
В) песента ми е изпята;
Г) попадам в капана.
17. С кой от посочените изрази може да се замени подчертаната дума, без да се промени смисълът?
Изравяйки от някой прашен том в съдебния архив подходящия случай, адвокатът може да се възползва от т. нар. доктрина на прецедента.
А) защото изравя;
Б) понеже изравя;
В) като изравя;
Г) котата изравя.
18. Колко определения съдържа изречението?
Гръцката богиня на правосъдието и справедливостта Темида била изобразявана с превръзка на очите и с меч и везни в ръцете.
Отговор: …………………………………………….....
19. В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?
А) Крадецът Терънс Диксън подал иск за нанесена психическа травма от собственика на ограбвания от него дом, защото престоял няколко дни в гаража, чиято автоматична врата била повредена.
Б) След като оцелял със суха храна за кучета и забравена бутилка пепси Диксън осъдил жертвата на собственото си престъпление и тя му наброила 500 хил. долара.
В) Заради „сексуален поглед“ или „сексуални звуци“, като подсвиркване с уста в израз на възхита от съблазнителна дама например, всеки мъж в някои щати на САЩ може да плати солена глоба и дори да иде в затвора.
Г) Шефът на нюйоркска фирма попаднал в затвора, защото окачил на стената портрет на Джокондата и бил обвинен, че комплексира кадрите от женски пол.
20. В кое изречение не е допусната пунктуационна грешка?
А) През 1928 г. Камарата на лордовете се занимавала с иска за обезщетение на Мей Донахю от Глазгоу, заради охлюв в халбата й с бира, поради което потърпевшата получила 200 лири.
Б) Стела Либек имала наглостта да съди „Макдоналдс“ и да бъде обезпечена с 200 хил. долара, въпреки че виновник да се попари с горещото кафе бил внукът й, който потегляйки рязко с колата, разлял чашата й.
В) Разгневена Амбър Карсън от Филаделфия лиснала чаша кафе върху приятеля си, подхлъзнала се и си счупила опашната кост, за което осъдила с 113 хил. долара ресторанта, където станала злополучната случка.
Г) Катлийн Робъртсън осъдила мебелен магазин за 780 хил. долара, след като в него петгодишният й син се затичал, връхлетял върху й и при падането тя си счупила глезена.
ОТГОВОРИ:
1. А); 2. А);
3. Г) – някои от думите са придобили гражданственост и не се разбират като термини – съд, обвиняеми, присъда, закон;
4. В); 5. Б); 6. В);
7. А) – прав. издръжливост;
8. В) – прав. накарало големия мислител (проверка с него);
9. минало неопределено време;
10. В) – останалите думи са относителни прилагателни;
11. Б) думи с еднакъв звуков състав, но с различно значение;
12. Г) обвиняем и подсъдим са синоними като обвинител и прокурор;
13. Б) аналогията се гради въз основа на естествена взаимовръзка: арбитърът по време на изпит има същите функции като съдията в съда;
14. Г);
15. В) – аналогията е с много тънки нюанси; продължителен като се превърне в постоянен означава в най-голяма степен; останалите отговори са в синонимни отношения;
16. Г) отървавам си кожата означава: оставам невредим, спасявам се от смъртна опасност; попадам в капана – обречен съм, грози ме смъртна опасност; А) падам на колене означава: моля се на някого за нещо, като се унижавам; Б) отивам по дяволите има следните две значения: 1. претърпявам пълна несполука, опропастявам се, пропадам. 2. загивам; В) песента ми е изпята има две значения: 1. животът ми отива към своя край; 2. изгубвам безвъзвратно влияние, сила и власт;
17. В) – нелична форма на глагола, която означава второстепенно действие, протичащо паралелно с основното действие, изразено със спретнат глагол. Основно изискване при употребата на деепричастие е вършителят на действията, изразени със спретнатия глагол и с деепричастието, да бъде един и същ. Да не се забравя и фактът, че деепричастието изпълнява служба за начин в изречението;
18. – пет: 1 съгласувано – гръцката, и 4 несъгласувани: на правосъдието и справедливостта; на очите; в ръцете;
19. Б) След като оцелял със суха храна за кучета и забравена бутилка пепси, Диксън осъдил жертвата на собственото си престъпление и тя му наброила 500 хил. долара.;
20. Г), верните варианти: А) През 1928 г. Камарата на лордовете се занимавала с иска за обезщетение на Мей Донахю от Глазгоу заради охлюв в халбата й с бира, поради което потърпевшата получила 200 лири.; Б) Стела Либек имала наглостта да съди „Макдоналдс“ и да бъде обезпечена с 200 хил. долара, въпреки че виновник да се попари с горещото кафе бил внукът й, който, потегляйки рязко с колата, разлял чашата й.; В) Разгневена, Амбър Карсън от Филаделфия лиснала чаша кафе върху приятеля си, подхлъзнала се и си счупила опашната кост, за което осъдила с 113 хил. долара ресторанта, където станала злополучната случка.
@bgmateriali.com