Кога отрицателната частица НЕ се пише отделно от думата, за която се отнася и кога – слято?

Отделяме внимание на този уместен въпрос, защото погрешното слято изписване на НЕ е често явление. В пресата и другите информационни издания такава грешка рядко се допуска, но почти всеки интернетен форум изобилства с “незнам”, “немога”, “неразбирам”. Среща се и отделянето на НЕ, когато трябва да се изпише слято, но общо взето тази грешка се допуска доста по-рядко.

Дори да е изписана неправилно слято или пък разделено отрицателната частица НЕ, общият контекст обикновено подсказва смисъла, който е искал да вложи авторът на написаното. Затова такива грешки не са фатални, но е по-добре да не се допускат. Не само защото показват пропуски в езиковата култура на пишещия, а преди всичко защото изморяват читателя, който трябва да гадае какво е искал да каже авторът на текста.

Основните случаи на употреба на отрицателната частица НЕ са четири.

1. Ако с НЕ се образува нова дума, в която основната част не съществува като самостоятелна лексикална единица, тогава  НЕ се пише слято.

Казано по просто - ако махнем НЕ и остава безсмислица, НЕ се пише слято, например негодувам (няма годувам, затова думата се пише слято). Други такива думи са:
небивалица, небрежен, неведение, неведом, невежа, невеста, невзрачен, невинен, невръстен, невъзмутим, негативен, неглижирам, негодяй, недей, незабавно, неизбежен, нелепо, немарлив, немотия, ненавиждам, непоколебим, неутрален, нехаен, нехранимайко,

2. Ако отрицателната частица НЕ се отнася за дума със сказуемна функция, тя се пише отделно от думата. Към този случай се отнасят глаголите и деепричастията.

С други думи, ако с НЕ искаме да посочим отрицание на действие, частицата се пише отделно от това действие. Примери:

Не знам колко е часът.
Не мога да реша тази задача.
Имаше задръстване и не успях да пристигна навреме.
Не гледайки в краката си, детето се спъна и изтърва чантата.
Учениците
 не разбрали урока и не написали домашните си работи.

3. Когато отрицателната частица НЕ се отнася до дума, която е съществително, прилагателно, наречие или определение, са възможни и двата случая – НЕ да се пише както слято, така и разделено. Зависи от смисъла, който искаме да вложим.

А) Ако искаме да изразим противоположното значение на думата, тогава НЕ се пише слято. 

Б) Ако с НЕ искаме да посочим отрицание на смисъла на думата, но без да се позоваваме точно на нейното противоположно значение, тогава НЕ се пише отделно от думата.

Например:

Макар и некрасиво (А), лицето й е миловидно.
Не красива (Б) жена търси, а умна.

Неведнъж (А) сме обсъждали този въпрос.
Този ден се срещнахме не веднъж (Б), а три пъти.

Той е некадърен (А) да върши работата си.
Искат не кадърен (Б) човек, а послушен.

Не пълнотата (Б) й е причина да не я одобрят, а неумението (А) да се облича подходящо.
Непълнотата (А) на събраните доказателства ги прави неизползваеми (А) в съдебното производство.

Глобяват не явилите (Б) се навреме, а неявилите (А) се в определения час.

Учениците, неразбрали (А) урока, дошли с ненаписани (А) домашни работи.

Специално внимание трябва да се обърне на една група глаголи, които се образуват с представката НЕДО-, като недовиждам, недочувам, недоглеждам, недоспивам (си), недояждам (си), недоумявам. При тях представката НЕДО- е неделима, сричката НЕ е част от представката, а не е отрицателната частица НЕ. Образуваните по този начин думи имат самостоятелно значение. 
Същевременно съществуват сходни по звучене и буквен състав съчетания, в които НЕ е отрицателна частица и при тях тя се пише отделно от основната дума, която започва с представката ДО-. Затова ако проблемната дума започва с НЕДО-, трябва внимателно да вникнем в смисъла, който желаем да вложим. Ето няколко примера:

Повторете, моля, че недочувам (слухът ми е слаб)
Не дочувам никакъв звук (слухът ми е нормален, но в момента не долавям нищо; основната дума е дочувам)

Разбира се, че ще го уволнят, щом системно недоглежда (работи немарливо, през куп за грош).
Бъди спокоен, не доглеждам филма, а си пиша домашното (не довършвам гледането, а правя друго нещо)

@bgmateriali.com

Изтеглиsave