Към съдържанието
bgmateriali.com

Търсене на материали

Популярни тагове:
Радини вълнения
Под игото
Иван Вазов
анализ
Рада Госпожина
Бойчо Огнянов
Кириак Стефчов
годишен изпит
Бяла черква
Събка
Намерени 89 резултата

Изпитът - празник на знанието, човечността и свободолюбието („Радини вълнения” - „Под игото”)

Анализ на главата „Радини вълнения“ от романа „Под игото“, разгледана като поредното голямо събитие в живота на Бяла черква. Началото свързва изпита с предходната глава за представлението...

1 кредит
Радини вълнения
Под игото
Иван Вазов
+9
Разгледай

Театърът - спасение от делника и колективно преживяване на мечтата за свобода („Представлението” - „Под игото”)

Една вечер в училищната зала на Бяла черква, в която театърът неусетно се превръща в политика. Така може да се очертае главата „Представлението“ от „Под игото“, а анализът тук я разглежда им...

1 кредит

Сцена и действителност: културно пробуждане и национално самоосъзнаване в главата „Представлението" от „Под игото" (Анализ)

Една любителска театрална постановка в малко подбалканско градче се превръща в най-запомнящата се сцена на националното пробуждане в българската литература, а тази разработка разглежда гла...

1 кредит

Тест по литература върху главата „Радини вълнения“ от романа „Под игото“ на Иван Вазов. 11 задачи с отговори. Тема, особености на романа, образи, конфликт, чувства, послание

Единадесет задачи, които не се решават от спомена за прочетеното. Повечето изискват връщане към самата глава и внимателно вглеждане в поведението на героите. Тест по литература върху глават...

1 кредит

Анализ на хайдушката народна песен „Прочул се Стоян хайдутин“ и на смъртта, която се превръща в победа

Песен, в която обесването на един хайдутин звучи по-скоро като начало, отколкото като край, е разчетена тук стъпка по стъпка. В началото е обяснено откъде идват хайдушките песни: кога възниква...

Безплатно

Духовното израстване на народа в романа "Под игото"

Развита тема върху романа на Вазов, в която главният герой не е Огнянов, а самият народ. В началото темата поставя „Под игото“ сред творчеството на Иван Вазов и обяснява какво умее романът: д...

Безплатно

Анализ на „Под игото“ от Иван Вазов: двете повествователни нива, образите, хуморът и романтичното. Най-българската книга

Повечето прочити на романа тръгват от въстанието. Този тръгва от писането: как е построен текстът, с какви гласове говори и защо звучи различно от всичко преди него. Още в началото е откроено ...

1 кредит

„Под игото” - “опиянената” от светла надежда за свобода душа на българския народ

Анализът тръгва от 1889 г. и от мястото на „Под игото“ в българската литература, за да покаже как Иван Вазов превръща националната съдба в художествен летопис на духа. В началото вниманието е н...

1 кредит

Пълният текст на главата „Радини вълнения“ (XI) от романа „Под игото“ на Иван Вазов

Пълният текст на единайсета глава от романа „Под игото“ на Иван Вазов, главата, известна в училище с името „Радини вълнения“, върху която се работи при изучаването на образа на Рада Госпожи...

Безплатно

Иван Вазов - Под игото, XVII глава - Представлението

Една вечер в мъжкото училище на Бяла черква вдига на крак целия град: любителски спектакъл по драмата „Многострадална Геновева“, която преди трийсетина години е разплаквала бабите и невест...

Безплатно

Лудост и разум в романа „Под игото“

Може ли едно безумство да се окаже най-разумното нещо, което един народ прави? Разработката тръгва от този въпрос и проследява как в „Под игото“ Вазов противопоставя сладкото опиянение по св...

1 кредит

Анализ на „Радини вълнения“ от „Под игото“ на Иван Вазов – Рада Госпожина, Бойчо Огнянов, възрожденското училище и българското самосъзнание

Разработката предлага цялостен литературен анализ на главата „Радини вълнения“ от романа „Под игото“ на Иван Вазов, организиран така, че да улесни едновременно преподаването, ученето и по...

1 кредит

Показване на 73-84 от 89 материали

Предишна45678Следваща