Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 36
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите 1. – 4.
През последното десетилетие на Великденската трапеза, чиято традиция води началото си от езически времена и е свързана с предхристиянските представи за плодородието, заедно с яйцата се появява и Великденският заек. Зайците, които бързо се размножават, са символ на изобилието на пролетта. В античността хората са свързвали тези животни с Луната, чието първо пълнолуние след пролетното равноденствие бележи и датата на Великден.
Според една легенда Великденският заек бил в началото голяма красива птица, принадлежаща на саксонската заекоглава богиня на Луната и пролетта Eostre (Естра). Един ден тя превърнала своята любимка в див заек. И тъй като по душа той не преставал да се чувства птица, продължавал грижливо да прави гнезда и да ги пълни с яйца. Затова хората приемали заека за свещено животно, извършвали ритуален лов на зайци и ги принасяли в жертва на богиня Естра (от нейното име носи и названието си английският католически празник Easter – Великден). Сега този ритуал е все още част от Великденския празник, но никой не го възприема като свещенодействие.
За първи път Великденският заек се споменава в немска приказка от XV век, в която се разказва как той крие в гората шарени яйца от децата. Култът към заека бил толкова разпространен, че от XVIII век в Германия за първи път започват да се произвеждат великденски зайци от захар и шоколад – фигурки, които придобиват популярност и в останалите европейски държави.
В американския фолклор историята за Великденския заек, привнесена през XVII в. от немски заселници в Пенсилвания, изпълва с вълшебства празника и до днес. У децата продължава да се поддържа вярата, че ако бъдат послушни, чудатото същество непременно ще им остави гнездо с шарени яйца. Затова около дома си американците разиграват ритуал, В който малчуганите с трепетни ръце търсят в тревата и в храстите великденски яйца, скрити старателно от родителите им.
Яйцето, с което северните народи свързват заека, в редица култури се асоциира с Вселената и с пораждане на нещата в нея. Древните перси например вярвали, че Земята се е родила от гигантско яйце. По тази причина митът за заека, който почива на реална представа за плодородие и изобилие, крие чудатости и сложни за разгадаване схващания, свързани с космическия порядък.
1. Коя е темата на текста?
А) Първи сведения за Великденския заек;
Б) Символика на Великденския заек и на великденското яйце;
В) Заекът – свещено животно на богиня Естра;
Г) История на култа към Великденския заек.
2. Посочете неподходящото заглавие за текста.
А) Заекът с душа на птица;
Б) Кой крие гнездо с шарени яйца от децата;
В) Великденският заек – чудат приказен образ;
Г) Откъде води името си празникът Easter.
3. Кое твърдение отговаря на информацията в текста?
А) С фестивала в края на март, свързан с времето на пролетното равноденствие, шотландците отбелязват края на зимата и раждането на новия живот.
Б) През XVIII век в Германия за първи път започват да произвеждат Великденски зайци от захар и шоколад.
В) В друга английска приказка се споменава Великденски заек, който криел от децата боядисани и рисувани яйца в градината.
Г) Според статистиката на Великден в САЩ се крият един билион боядисани яйца в паркове, задни дворове, дори и на поляната пред Белия дом.
4. Кое твърдение НЕ отговаря на информацията в текста?
А) Според една легенда Великденският заек бил в началото голяма красива птица, принадлежаща на богиня Eostre (Естра).
Б) В античността свързвали тези животни с Луната, чието първо пълнолуние след пролетното равноденствие бележи и датата на Великден.
В) Подобно на своя първообраз – дивия заек, великденският дългоушко също толкова бързо се размножава, че вече е част и от символиката на българския празничен календар.
Г) Редица култури асоциират раждането на Вселената и пораждане на нещата в нея с яйцето, с което северните народи свързват заека.
5. С коя дума НЯМА да продължите синонимния ред, характеризиращ празника Великден: хубав, красив, великолепен, ...
А) прекрасен;
Б) очарователен;
В) сполучлив;
Г) възхитителен.
6. Кой ред ще изберете, за да построите свързан и цялостен текст?
1. Древните свързвали това съвпадение с периода на обновяването в природата и възстановяването на космическия порядък, затова почитали заека като свещено животно.
2. И това не е случайно, защото за разлика от питомните си събратя тези неспокойни същества наистина се раждат с отворени очи.
3. Освен това те носят малките си един месец преди да ги родят, както и на Луната й е нужен един месец, за да достигне отново пълната си фаза.
4. Считало се е, че дивите зайци спят, без да затварят зеници, и че не мигат, затова били смятани за нощни създания като Луната.
А) 1, 2, 3, 4;
Б) 2, 3, 4, 1;
В) 4, 2, 3, 1;
Г) 3, 4, 1, 2.
7. Коя дума НЕ изяснява смисъла на фразеологичния израз в текста?
Сякаш веселата усмивка на Великденския заек като с магическа пръчка разпръсна пролетните облаци и слънцето отново светна на хоризонта.
А) загадъчно;
Б) бързо;
В) неочаквано;
Г) изведнъж.
8. Фразеологичният израз „оплете си кошницата“ НЕ означава:
А) подсигурил се е;
Б) уредил си е нещата;
В) готов е за празника;
Г) успехът му е сигурен.
9. НЯМА да изградите синонимен фразеологичен израз със значение „нямам чувство за реалност, непрактичен съм“, ако към глаголите „хвърча, витая, летя, живея“ прибавите думата:
А) в облаците;
Б) на Луната;
В) в гората;
Г) в небесата.
10. Посочете реда, който съдържа еднокоренни думи.
А) пролетни; прелет;
Б) прелетни; летни;
В) пролет; запролети;
Г) летни; прелетни.
11. – 12. Коя дума е написана правилно?
11.
А) великден;
Б) великденски;
В) Великденски;
Г) Велик ден.
12.
А) козунаг;
Б) кузонак;
В) козунаг;
Г) козунак.
13. Коя от думите е излишна?
А) яйце;
Б) яйчице;
В) яйчен;
Г) яйца.
14. – 15. В кой ред е допусната грешка?
14.
А) 8.04.2007;
Б) 8 април 2007 г.;
В) 8. април 2007 г.;
Г) 8. IV. 2007 г.
15.
А) толкова празници;
Б) колко празника;
В) няколко празника;
Г) много празници.
В коя от двойките думи няма отношение както при двойката (16. – 17.)?
16. Eostre – заек
А) Васильовден – бъдник;
Б) Гергьовден – билки;
В) Великден – яйце; .
Г) Коледа – суровачка.
17. мит – приказка
А) предание – легенда;
Б) вещица – принцеса;
В) поговорка – поука;
Г) богиня – орисница.
18. В коя от двойките думи НЯМА отношение както при двойката?
въображаем – фантастичен
А) радост – веселие;
Б) празник – тайнственост;
В) възраждане – обновление;
Г) вълшебен – чудотворен.
19. Коя от подчертаните думи е несамостойна част на речта?
И аха (А) да извикам, че Мартенският заек от (Б) историята за Алиса в Страната на чудесата е толкова (В) на почит, колкото Великденският, но взех, че си (Г) замълчах.
20. В кое изречение думата магически е наречие, а не прилагателно име?
А) Заекът е лунарно животно, което като символ на възродителните сили на природата магически присъства в древните култури.
Б) Пролетните магически ритуали на много народи са свързани с историята на дивия заек.
В) Великденският заек изпълва с магически вълшебства детските представи в празничната нощ.
Г) В Германия, а по-късно в Америка, и днес малчуганите очакват с нетърпение да удари 12-ият магически час, за да се впуснат в търсене на скритите от заека яйца.
21. Коя от сродните думи означава признак на действие?
А) Очаквам този празник на изобилието.
Б) С благоговение празнувам Великден.
В) На този „велик ден“ винаги се чувствам празнично.
Г) В този празничен миг душите преливат от обич.
В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? (22. – 23.)
22. В християнската религия заекът (А) се смята за символ на невинното (Б) създание, което лесно може да бъде подмамено от враговете си и чийто единствен начин да се спаси е, като избяга или неговия (В) собственик (Г) го измъкне.
23. По католическа традиция (А) кошница, пълна с хляб, яйца, сирене, шунка и други храни за празничният (Б) обяд, се оставяла по време на утринната (В) Великденска меса в църквата, за да се осветят (Г) продуктите.
Коя от подчертаните думи е написана без правописна грешка?
24. Осветените (А) в църквата сувенирни кошници, пълни със шоколадови (Б) яйца, бонбони – най-вече желирани, играчки и фигорки (В) на зайци, крият за малките лакомници дълго очаквани (Г) изненади.
25. Кое изречение съдържа еднородни несъгласувани определения?
А) Заекът символизира плодовитост и похотливост, но обличането със заешки кожи по време на обреди показва послушание и покорство пред Великия дух.
Б) Поради тясната си връзка с Луната дивият заек означава прераждане, подмладяване, възкръсване и интуиция – „светлина в мрака“.
В) Великденският заек символизира зората и новия живот, атрибут е на заекоглавата тевтонска богиня на луната Eostra.
Г) Великденският заек е предхристиянски символ на прераждане и възкръсване на живота в началото на пролетното равноденствие.
В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка? (26. – 27.)
26.
А) И домашният и дивият заек, които се свързват с богинята на Луната и с всички божества, олицетворяващи Майката земя, обичат да излизат при пълнолуние.
Б) Ако надзърнем в митологията на ацтеките ще видим, че и там заекът символизира Луната.
В) Същото се отнася и за Китай известен с това, че за празника на Луната се приготвяли фигури от бели зайци.
Г) В митологията на индианците от източните части на Америка заекът се смята за фокусник, който се развива и променя – от несъзнателен, хаотичен и аморален се превръща в съзнателен, честен и отговорен.
27.
А) Ако погледнеш проучванията на Американската асоциация на сладкарите ще останеш изумен – американците харчат около $2 млрд. за сладкиши по Великден!
Б) Дали обичат сладкарските изделия или не ще разбереш като погледнеш изобилието от десерти във формата на традиционния заек.
В) Чудатата за нашите представи статистика сочи, че 74% от американчетата изяждат първо ушите на лакомството, 11 % първо се нахвърлят на краката и 10% започват от опашката.
Г) Популярността на Великденския заек нараства, защото сладкарският бизнес е много мобилен в производството и проучванията си, колко хора налитат на лакомството.
В кое изречение е допусната пунктуационна грешка? (28. – 29.)
28.
А) Само за празника в САЩ се произвеждат около 60 млн. шоколадови зайчета, тъй като нараства апетитът към вкусното предизвикателство, пълно с бонбони или скрита играчка.
Б) Когато през 30-те години на XX век майсторът сладкар от Бостън Уилям Шрафт създава желираните бонбони и започва да ги рекламира, те стават хит в Америка.
В) Само за Възкресение Христово малчуганите, сред които децата на възраст от 6 до 11 години, изяждат по 15 млн. от желираните лакомства.
Г) Истерията по великденските желирани лакомства най-търсените от които са бонбоните с аромат на череша и ягода, расте с Всяка изминала година, показват проучвания.
29.
А) Римляни, гали, перси и китайци – всички те са боядисвали, декорирали и рисували яйцата от древни времена.
Б) Консумирането на варените яйца се обяснява не само с пролетното изобилие, а с един прозаичен факт – кокошките през пролетта снасят най-много яйца и хората искат да съхранят по-дълго този природен дар.
В) След възникването на християнството, яйцето започва да се възприема като символ на духовното прераждане на човека, което видоизменя донякъде езическата представа за него само като символ на обновлението на природата през пролетта.
Г) След смъртта на Христос яйцето добива ритуална същност, поради което през IV век консумирането на яйца по време на постите е забранено, за да бъде обредно приемано в чест на Великден.
30. Прочетете изречението.
Поверието гласи, че Великденският заек пази яйцата до полунощ.
То е по вид сложно съставно с:
А) подчинено допълнително изречение;
Б) подчинено обстоятелствено изречение;
В) подчинено определително изречение;
Г) подчинено подложно изречение.
31. Прочетете изречението.
При нас присъствието на заека догонва подобаващо чуждестранната традиция и аранжиран като декоративен елемент под формата на кошничка за яйца, заема своето място сред посестримите си – патици, петлета, кокошки или пилета.
Подчертаните части изпълняват роля на ……………………………………………………………………………
32. Посочете синтактичния синоним на изречението.
Зайците плашила, направени от цветна трева и облечени в дочени дрешки, приличат повече на кукли.
Какъв вид сложно изречение ще се получи при тази трансформация?
Отговор: ……………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
33. Редактирайте изречението. Запишете верния вариант.
На празничния карнавал малчуганите си избират за водач Великденски заек, заповедите на който изпълняват базотказно.
Отговор: ……………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
34. Посочете смислов антоним на пословицата „Една птица пролет не прави“.
Отговор: ……………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
ОТГОВОРИ:
1. Г); 2. В); 3. Б); 4. В); 5. В); 6. В); 7. А); 8. В); 9. В); 10. В); 11. Б); 12. Г); 13. В); 14. В); 15. А); 16. А);
17. Г) – богинята е митологично същество, орисницата – приказно;
18. Б) празник и тайнственост не са синонимни думи; във всички останали отговори аналогията е изградена въз основа на синонимия;
19. Б) – предлозите по синтактичен признак не са самостойни части на речта, защото служат за връзка между думите; в случая междуметието аха е самостойна частна речта, защото има синтактична роля – означава „за малко“;
20. А); 21. В);
22. В) – прав. неговият (провери с местоименията той и него);
23. Б) – прав. за празничния (след предлог думата не се пише с пълен член);
24. А) – верните варианти: Б) с шоколадови; В) фигурки; Г) дългоочаквани;
25. Г);
26. Г); верните варианти: А) И домашният, и дивият заек, които се свързват с богинята на Луната и с всички божества, олицетворяващи Майката земя, обичат да излизат при пълнолуние.; Б) Ако надзърнем в митологията на ацтеките, ще видим, че и там заекът символизира Луната.; В) Същото се отнася и за Китай, известен с това, че за празника на Луната се приготвяли фигури от бели зайци.;
27. В); верните варианти: А) Ако погледнеш проучванията на Американската асоциация на сладкарите, ще останеш изумен – американците харчат около $2 млрд. за сладкиши по Великден!; Б) Дали обичат сладкарските изделия или не, ще разбереш, като погледнеш изобилието от десерти във формата на традиционния заек.; Г) Популярността на Великденския заек нараства, защото сладкарският бизнес е много мобилен в производството и проучванията си колко хора налитат на лакомството.;
28. Г) – прав. Истерията по Великденските желирани лакомства, най-търсените от които са бонбоните с аромат на череша и ягода, расте с всяка изминала година, показват проучвания.;
29. В) – прав. След възникването на християнството яйцето започва да се възприема като символ на духовното прераждане на човека, което видоизменя донякъде езическата представа за него само като символ на обновлението на природата през пролетта.;
30. А);
31. Отговор: несъгласувани определения.;
32. Отговор: Зайците плашила, които са направени от цветна трева и са облечени в дочени дрешки, приличат повече на кукли. - образува се сложно съставно с подчинено определително изречение.;
33. Отговор: На празничния карнавал малчуганите си избират за водач Великденски заек, чиито заповеди изпълняват безотказно. (местоименната форма за лица е когото, но в случая тя е неуместна);
34. Отговор: Сговорна дружина планина повдига.
@bgmateriali.com