Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 39
ТЕСТОВИ ЗАДАЧИ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА – 7 КЛАС
Прочетете текста и отговорете на въпросите 1. – 4.
Амазонките – жените воини, векове наред остават историческа загадка. В древността хората са се страхували от тях, ненавиждали ги, а по-късно патриархалните общества ревниво изтриват спомена за тях. В същото време им се възхищавали, увековечавали ги в камък и ги прославяли в митове и легенди. За сражения с племената на войнствените жени разказват египтяни, китайци. гърци, римляни и дори – скандинавци и славяни. Целият древен свят бил очарован от амазонките, от тяхната история, приличаща на приказка...
„На запад има град – писал арабския учен Абу-Обейд-ал Бакрив през VI век преди Христа – където живеят само жени. Те яздят коне, воюват, отличават се с мъжество и храброст. Когато им се раждат синове, убиват ги...“ Всъщност мъжете били „употребявани“ от амазонките, за да се множат жените. Момичетата отрано били възпитавани в бойно изкуство, от деца ги учели да яздят, поради което често израствали с криви крака. Познавали се по странната прическа, която заменяла шлема и предпазвала главата от ударите. Но това, което ги превръща в „амазонки“ – т.е. в „безгърди (от a mazes – „без гърди“), е отстраняването на едната гърда, за да не им пречи при опъване на лъка и използването на други оръжия – меч или копие. За разчитането на името им спомага и едно удивително съвпадение - в Рифейските планини (днешен Урал) натривали гърдите на момичетата с прах от зеления камък амазонит, който задържал или напълно прекратявал растежа на млечната жлеза. Това „умъртвяване“ на плътта обаче изобщо не пречело на древните скулптури и живописци да изобразяват девите воини като най-прекрасните сред жените.
Имало ги е или не – този въпрос е престанал да бъде загадка за археолозите, след като на полуостров Таман са открити гробове на амазонки. Отнасящи се към желязната епоха, те са безспорно доказателство за съществуването на тези ревностни пазителки на позабравения култ към жената майка.
1. Коя е основната тема на текста?
А) Сведение за амазонките;
Б) Отношението на древните към амазонките;
В) Амазонките – народ от жени воини;
Г) Амазонките – загадка на историята.
2. Какво НЕ научаваме за амазонките от текста?
А) кои народи споменават за сражения с амазонките;
Б) кое е най-важното сведение за амазонките;
В) какво означава наименованието „амазонки“;
Г) къде се намира полуостров Таман.
3. Връзката между втори и трети абзац на текста се осъществява с помощта на:
А) показателно местоимение;
Б) контекстови синоними;
В) лично местоимение;
Г) лексикални повторения.
4. Кое твърдение е вярно според информацията в текста?
А) в съвременността ни им се възхищават, увековечават ги в камък и ги прославят в митове и легенди;
Б) амазонките използвали странна прическа, която им служела за шлем срещу ударите;
В) името „амазонка“ произтича от наименованието на зеления камък амазонит, с чийто прах спирали растежа на млечната жлеза на едната гръд;
Г) съществуването на жените воини престава да бъде загадка за археолозите, след като на остров Таман са открити гробове на амазонки.
5. Кой ред изяснява смисъла на подчертаните изрази в изречението?
Години наред учените си дават сметка, че въпросът за амазонките крие много неизвестни!
А) стигат до извода – е неразрешим;
Б) напълно осъзнават – е труден за решение;
В) трезво оценяват – има много решения;
Г) обмислят отговора – загадъчен е.
6. – 7. Като се основавате на знанията си по лексикология за смисловите връзки и различия между думите, посочете излишната дума?
6.
А) безгърда;
Б) Амазония;
В) амазонка;
Г) жена воин.
7.
А) преводач
Б) пара
В) земя
Г) история
8. – 11. При коя от двойките думи отношението е както при двойката?
8. амазонка – воин
А) история – загадка;
Б) жрици – бог;
В) жена – пазителка;
Г) ездачка – стрели.
9. скулптура – изкуство
А) меч – щит;
Б) прическа – шлем;
В) атлети – бикове;
Г) археолог – находка.
10. блондинка – брюнетка
А) конник - копие;
Б) измислица – реалност;
В) наследници – потомци;
Г) обреден – ритуален.
11. сказуемо – глагол
А) междуметие – неизменяема част на речта;
Б) съществително – несъгласувано определение;
В) обстоятелствено пояснение – наречие;
Г) прилагателно – самостойна част на речта.
12. – 14. В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка?
12. През 17 век (А) един от придворните (Б) на Петър I посетил Кавказ и узнал от разказите (В) на арменските и татарските търговци за някакви „женски племена“, обитаващи (Г) планините.
13. Те живеели неизвестно (А) откога в планините и използвали (Б) мъже като роби, карайки ги да вършат цялата черна работа в къщи (В) и за непослушание (Г) ги наказвали с камшици.
14. Според (А) Арканджело Ламберти, който много пътешествал (Б) из Кавказ, там живеели три племена от деви воини, които постояно (В) водели войни (Г) с татарите и калмиките.
15. – 17. В коя от подчертаните думи НЕ е допусната правописна грешка?
15. Ако се вярва на древно гръцките (А) историци (Б), амазонките в онези времена прибивавали (В) в Мала Азия или, както тварди (Г) Есхил в „Прометей“, живеели в Ливия.
16. При саставянето (А) на своята карта през 16. век (Б) Карл V – последователно крал на Испания и на Свещената римска империя (В), нарекал (Г) Амазония мястото в района на Азовско море, разположено между реките Волга и Дон.
17. Дълго време не доверчивите (А) учени смятали Амазония за също такава измислица като Хиперборея – страна, обитавана от северни народи, които живеели в района (Б) на полярния кръг (В), отвъд Борея, т.е. северният (Г) вятър.
18. – 19. В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?
18.
А) Амазонките според древногръцката митология са войнствен народ, състоящ се само от жени, които живеели в Мала Азия и на брега на Азовско море.
Б) Амазонките прекарвали живота си във война и физически упражнения, затова на тях им трябвали само дъщери, които да бъдат превърнати в кръвожадни ваоини.
В) Да пленят и „употребят“ мъже за създаване на потомство, а след това да ги убият заедно с родените деца от мъжки пол било нещо обичайно за амазонките.
Г) Обстоятелството, че амазонките тръгвали на „лов“ за мъже през пролетта, говори за почитането на старинни ритуали, свързани с култа към Земята майка и с обновлението в природния цикъл.
19.
А) Служейки на женската кауза, много години след като мъжът станал водеща фигура в битието на човека, амазонките продължили да живеят по законите на матриархата.
Б) Дали амазонките обичали живота, или само войната можем да разберем от факта, че два месеца те пирували с пленените мъже, след което ги освобождавали или убивали.
В) През зимните месеци се появявали децата, за отглеждането на които се грижели робини, след като се извърши кървавото жертвоприношение на момчетата.
Г) Да победят амазонка в боя, била заветната цел на много герои от традиционните гръцки митове, скандинавските саги и руските приказки.
20. – 21. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?
20.
А) Препитавайки се и като военни наемници амазонките по време на Троянската война били забелязани в редиците на троянците, за което е разказано в един от митовете за Aхил.
Б) Пентесилея – храбрата предводителка на амазонките била убита край стените на Троя в единоборство с един от най-страшните и славни между гръцките герои – богоравния Aхил.
В) Претърпявайки поражение пред стените на Троя остатъците от разбитата войска на амазонките били принудени да се укрият в планините на Северен Кавказ, където вероятно се установили за постоянно.
Г) Всеизвестно е, че един от дванадесетте подвига на Херакъл е свързан с двубоя му с Хиполита – царица на амазонките, при който взел като дар вълшебния й пояс.
21.
А) Дали Евънс случайно е стигнал до извода, че жените на Крит се намирали в особено привилегировано положение, или не, съдете сами по изображенията на фреските от двореца лабиринт.
Б) Знаете ли дали на о. Крит и сега се правят разкопки, или от времето на Евънс не е направено никакво по-значително откритие?
В) Мъжете вземали участие или в ръкопашни юмручни боеве или в атлетични игри с бикове, което личи от за вихрените им плонжове над телата на разярените животни.
Г) Неволно възниква въпросът дали минойските художници са били удивително равнодушни към войната, лова и еротиката – трите теми, които винаги са вълнували мъжете или отсъствието им се дължи на жестоката дамска цензура.
22. – 23. Какви функция изпълнява в изречението подчертаната част?
22. В този култ на амазонките се съдържат смъртни възпоминания за матриархата.
А) подлог;
Б) несъгласувано определение;
В) съгласувано определение;
Г) обстоятелствено пояснение.
23. Амазонките не са само плод на мъжката фантазия, защото племена на жени воини са съществували и съществуват и до днес в някои части на планетата.
А) разширен подлог;
Б) разширено пряко допълнение;
В) разширено съставно именно сказуемо;
Г) разширено обстоятелствено пояснение.
24. Кое изречение НЕ съдържа вметната част?
А) Красив фриз с изображение на амазонки по време на битка опасвал гробницата на цар Мавзол в Халикарнас – едно от седемте чудеса на света.
Б) Художниците, добре е известно това, обикновено изобразявали амазонките като разкошни блондинки със светли коси и очи.
В) Но, помислете добре, може ли русокоси красавици да се раждат от съюз с гаргарейци – предците на абхазците, дагестанците, ингушите.
Г) Амазонките, смятат някои изследователи, най-вероятно са били чернооки и брюнетки, истински източни красавици.
25. Каква роля изпълнява в изречението подчертаната част?
Едно от последните амазонски селища, свързано с причудливите обичаи на жените му, се намира в горите на остров Нова Гвинея.
Отговор: …………………………………………………………………………………………………………….
ОТГОВОРИ:
1. В); 2. Г); 3. Б);
4. Б) – невярното според информацията в текста е: в съвременността ни; В) името „амазонка“ произтича от наименованието на зеления камък амазонит; Г) на остров Таман;
5. Б);
6. Б) – думата Амазония не е синоним на останалите думи, въпреки че има смислова връзка с тях;
7. Б) – думата пара е омограф (има две различни значения в зависимост от промяната на ударението), останалите думи са омоними (имат две различни значения, без да се променя ударението);
8. В) – аналогията се гради въз основа на връзката амазонката е воин, жената е пазителка;
9. Б) – аналогията се гради въз основа на синонимия на принципа общо – частно;
10. Б) – аналогията се гради на антонимични връзки;
11. В) – аналогията се гради на взаимовръзката част на изречението, представена с част на речта;
12. А) – прав. 17. век (когато числителните редни се означавате цифри или числа, след тях се поставя точка);
13. В) – прав. вкъщи;
14. В) – прав. постоянно (проверка с постоянен);
15. Б) – прав. А) древногръцките (слято писане – сложно прилагателно име); В) пребивавали; Г) твърди;
16. Б) – прав. А) съставянето, В) Свещената Римска империя – Римска се пише с главна буква, защото означава исторически формирала се държавна формация, която е уникална; Г) нарекъл (проверка с друга форма на думата – нарекла);
17. Б) – прав. А) недоверчивите, В) Полярния кръг – географско наименование; Г) отвъд северния (отвъд него);
18. В) – прав. Да пленят и „употребят“ мъже за създаване на потомство, а след това да ги убият заедно с родените деца от мъжки пол, било нещо обичайно за амазонките.;
19. Б) – прав. Дали амазонките обичали живота, или само войната, можем да разберем от факта, че два месеца те пирували с пленените мъже, след което ги освобождавали или убивали.;
20. Г) – прав. А) Препитавайки се и като военни наемници, амазонките по време на Троянската война били забелязани в редиците на троянците, за което е разказано в един от митовете за Aхил; Б) Пентесилея – храбрата предводителка на амазонките, била убита край стените на Троя в единоборство с един от най-страшните и славни между гръцките герои – богоравния Aхил; В) Претърпявайки поражение пред стените на Троя, остатъците от разбитата войска на амазонките били принудени да се укрият в планините на Северен Кавказ, където вероятно се установили за постоянно.;
21. А) – прав. Б) Знаете ли, дали на о. Крит и сега се правят разкопки, или от времето на Евънс не е направено никакво по-значително откритие?; В) Мъжете вземали участие или в ръкопашни юмручни боеве, или в атлетични игри с бикове, което личи от завихрените им плонжове над телата на разярените животни.; Г) Неволно възниква въпросът дали минойските художници са били удивително равнодушни към войната, лова и еротиката – трите теми, които винаги са вълнували мъжете, или отсъствието им се дължи на жестоката дамска цензура.;
22. В) – съгласувано определение;
23. В); 24. А);
25. Отговор: несъгласувано определение.
@bgmateriali.com