Име .................................. Фамилия .........................................................
Клас ......... № .........
Вариант 3
ТЕСТ
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – 6 клас
ВХОДНО РАВНИЩЕ
Прочетете текста и отговорете на въпросите от 1 до 4.
Българските народни песни са едни от най-хубавите в Европа. С реализма на картините, пресъздаващи бита, обичаите и вярванията на народа ни, те вълнуват с богатата си ритмика и мелодика както млади, така и стари.
Как възниква българската народна песен? Първоначално зад всяка фолклорна творба стои един-единствен създател, който остава неизвестен до наши дни, тъй като народните творби се разпространяват по устен път. Създадена веднъж, песента търпи постоянни промени, развива се, усъвършенства се. В нея намират отражение творческите усилия и умения на цели поколения народни певци. Те преобразяват текста по свой начин и според художествените си дарби. Промените зависят от поетичното въображение, от умението на изпълнителя. Даровитият певец с по-тънък усет към поезията и по-значителен житейски опит умее да вникне дълбоко в човешката психика, а това несъмнено е принос за създаване на песен с по-висока художествена стойност.
В зависимост от темите и мотивите народните песни се делят на обредни песни, свързани със семейните и календарни празници; митични песни, отразяващи различни религиозни и атеистични представи за живота и света; юнашки песни, свързани с героични подвизи и дела; исторически и хайдушки песни, които засягат конкретни исторически събития и лица; битови песни, отразяващи разнообразни прояви на народния живот.
С цялото си разнообразие от настроения и бурни страсти, снежната си чувствителност и задушевност българската народна песен вълнува не само нас, носителите на езика, но и много други народи. Факт е, че през последните години все повече чужденци посещават България, за да се запознаят с богатството и красотата на българския фолклор, за да изучават и пеят български народни песни.
1. Посочете кой отговор не може да бъде продължение на изречението: Българската народна песен е една от най-хубавите в Европа, защото:
А) притежава богата ритмика и мелодика;
Б) в нея намират отражение творческите усилия и умения на цели поколения народни певци;
В) зад всяка фолклорна творба стои единединствен създател, който остава неизвестен до наши дни, тъй като народните творби се разпространяват по устен път;
Г) с цялото си разнообразие от настроения и бурни страсти, с нежната си чувствителност и задушевност тя вълнува не само нас, българите, но и много други народи.
2. Посочете вярното твърдение.
А) Всички народни песни пресъздават трудовия живот на българина.
Б) Всички народни песни засягат конкретни исторически събития и лица.
В) Историческите песни отразяват различни религиозни и атеистични представи за живота и света.
Г) Българската народна песен търпи постоянни промени, развива се и се усъвършенства.
3. Посочете невярното твърдение.
А) Зад всяка фолклорна творба стои народа като творец.
Б) Българските народни песни се изучават и пеят единствено от българи.
В) Изпълнителят преобразява текста на народната песен според художествените си дарби.
Г) През последните години все повече чужденци посещават България, за да се запознаят с богатството и красотата на нейния фолклор.
4. Как е осъществена връзката между второто и третото изречение в текста?
А) чрез лично местоимение;
Б) чрез въпросително местоимение;
В) чрез предлог;
Г) чрез повторение.
5. Посочете вида на изречението: С реализма на картините, пресъздаващи бита, обичаите и вярванията на народа ни, народните песни вълнуват с богатата си ритмика и мелодика както млади, така и стари.
А) сложно съчинено изречение;
Б) сложно съставно изречение;
В) просто кратко изречение;
Г) просто разширено изречение.
6. Колко запетаи са пропуснати в изречението?
Една от най-характерните черти на юнашките песни е народният оптимизъм, вярата в победата над злото над всяка форма на потисничество, въпреки мрачните и тъжни картини на робството въпреки непоносимото тегло на българския народ.
А) една;
Б) две;
В) три;
Г) няма пропуснати запетаи.
7. Каква част на речта е подчертаната дума в изречението: „Битовите народни песни отразяват разнообразни прояви на народния живот.“?
А) глагол;
Б) наречие;
В) съществително име;
Г) прилагателно име.
8. В кое изречение е допусната правописна грешка?
А) Важен дял от българското народно творчество представляват юнашките песни с историко-героична тематика – един от най-древните дялове на българския фолклор, който заедно с митичните песни води началото си от времето на създаване на българската държава и народност.
Б) Голяма част от юнашките песни е свързана с художественото пресъздаване на дълбоките преживявания на българския народ от XIV и XV век.
В) Героите на българските юнашки песни израстват в представата на народа до степен на свръхчовешки същества.
Г) В образа на юнака от народната песен са въплатени героичните черти на българския народ, намерили са израз неговите изстрадани надежди и въжделения за героични подвизи и дела, любовта към най-святото – родината, ненавистта към угнетителите неверници, представите му за дълг, чест и справедливост.
9. Кое изречение е написано без правописни грешки?
А) Юнашките песни отразяват нравственото и общественото бедствие, в което е изпаднал българския народ.
Б) Някои народни песни отразяват историческата съдба на народа ни, който векове наред се е борил с врагове, водил е изтощителни битки, превъзмогвал е големи трудности в защита на своята държавна независимост.
В) В юнашките песни са отразени народните претстави за силната и героична личност, която умее да воюва и да побеждава.
Г) Героите в тези песни са борци за добро, за справедливос, закрилници на род и родина.
10. Коя дума е най-близък синоним на подчертаната дума в изречението: „Турските нашественици отнемат живот и вяра, семейство и чест, всичко най-скъпо и родно.“?
А) най-свидно;
Б) най-драго;
В) най-желано;
Г) най-ценно.
ОТГОВОРИ:
1. В); 2. Г); 3. Б); 4. Б); 5. Г); 6. Б); 7. В);
8. Г) (въплътени);
9. Б); 10. А).
@bgmateriali.com