Към съдържанието
bgmateriali.com

Търсене на материали

Популярни тагове:
Тестови задачи
Иван Вазов
„Немили-недраги“
Трета и пета глава
Литература
7 клас
Вариант 2
Вариант 1
Първа и втора глава
Иван
Намерени 693 резултата

Тестови задачи. Иван Вазов – „Немили-недраги“ (Трета и пета глава). Литература – 7 клас. (Вариант 2)

1. Поводът за речта на Странджата е спречкването между: A) Димитрото и Мравката Б) Мравката и Македонски B) Македонски и Димитрото Г) Бръчков и Македонски 2. В своето слово Странджата НЕ противопо...

1 кредит
Тестови задачи
Иван Вазов
„Немили-недраги“
+4
Разгледай

Тестови задачи. Иван Вазов – „Немили-недраги“ (Трета и пета глава). Литература – 7 клас. (Вариант 1)

1. Поводът за речта на Странджата в трета глава е: A) страданието на хъшовете по изгубеното отечество Б) мъчителните спомени на героите за техните близки B) копнежът на изгнаниците да се завърна?...

1 кредит

Тестови задачи. Иван Вазов – „Немили-недраги“ (Първа и втора глава). Литература – 7 клас. (Вариант 2)

1. В първата глава на „Немили-недраги“ хъшовете разговарят за: A) юначните битки и славните подвизи в миналото Б) скиталчеството, глада и изпитанията в настоящето B) останалите в родните домов?...

1 кредит

Тестови задачи. Иван Вазов – „Немили-недраги“ (Първа и втора глава). Литература – 7 клас. (Вариант 1)

1. Заглавието на повестта „Немили-недраги" откроява идеята за: A) героичното минало на борците за освобождение на отечеството Б) страдалческото настояще на героите изгнаници в чуждата страна ...

1 кредит

Иван Вазов - спомени за родния дом в стихове

Името на Иван Вазов отдавна е станало символ на българщината. Няма друг поет в българската литература, изпял с такъв възторг песните си за „всичко българско и родно", пред което се прекланя и ?...

Безплатно

Гордостта на българина според лирическия увод на одата „Опълченците на Шипка“

Одата „Опълченците на Шипка" е последното стихотворение от цикъла „Епопея на забравените" от Иван Вазов. В нея авторът влага чувства, характерни за цялото му творчество - пламенно родолюбие, ...

1 кредит

Езикът - гордост и болка в „Българският език“ от Иван Вазов

Създадена по конкретен повод, одата „Българският език" на Иван Вазов се превръща в апология на родното слово. Тя е написана през 1883 г. - време, когато България се стреми да докаже своите моралн?...

Безплатно

Измеренията на човешката доброта в „Една българка“ от Иван Вазов

Разказът „Една българка" от Иван Вазов разкрива духовната сила на една обикновена жена от народа, изправена пред труден избор. Тежка е съдбата на българина, загубил свободата си, живеещ в роб?...

1 кредит

Иван Вазов - живот и творчество

Иван Вазов твори през последните десетилетия на XIX и в началото на XX век. Годините преди Освобождението са време, в което българската литература носи възрожденския дух за борба срещу робствот...

Безплатно

Иван Вазов - „Отечество любезно, как хубаво си ти!“ (анализ)

Иван Вазов (1850 - 1921) е роден в град Сопот на 27 юни 1850 г. в семейството на търговеца Минчо Вазов. Учи в родния си град, а после - в Калофер при известния учител Ботьо Петков (бащата на поета Христо Бо...

1 кредит

Духовното израстване на народа в романа "Под игото"

Богатото многостранно творчество на Иван Вазов е сред пай - забележителните по своята същност и значение явления в новата българска литература. Ярко свидетелство на народния живот, то носи н?...

Безплатно

Иван Вазов - Патриарх на българската литература

Още приживе наричат Вазов "Патриарх на българската литература". Тази титла си остава най-краткото образно определение на неговото централно място 6 нашата литературна история и неговото непр...

Безплатно

Показване на 529-540 от 693 материали

Предишна4344454647Следваща