Към съдържанието
bgmateriali.com

Търсене на материали

Популярни тагове:
Иван Вазов
биография
народен поет
Сопот
Съба Вазова
Ботьо Петков
хъшовете
Под игото
юбилеят от 1920 г.
българска литература
Намерени 42 резултата

Иван Вазов (1850-1921), биография на народния поет

Свещта, която майка му оставя на масата, за да има на какво да пише нощем, е може би най-точното начало за разказа за Иван Вазов. Този биографичен очерк тръгва точно оттам. Първата част представ...

Безплатно
Иван Вазов
биография
народен поет
+7
Разгледай

Любен Каравелов, житейски и творчески път от революцията към просветата

Сбит биографичен очерк за Любен Каравелов, подреден около едно решение: двадесет и една години, прекарани далеч от България. Началото проследява образованието му от родната Копривщица до гр...

Безплатно

Иван Вазов, живот и преглед на творчеството

Обзорен материал за Иван Вазов, който събира на едно място житейския път на писателя и картата на неговото творчество. Началото обяснява защо тъкмо той е наречен класик и патриарх на българс...

Безплатно

Жизненият път и творческият портрет на Иван Вазов

Един син, изпратен в Румъния да усвои търговския занаят, се връща оттам с хъшовете в паметта си. Оттук нататък биографията на Иван Вазов върви успоредно с историята на нова България и точно то...

Безплатно

Иван Вазов – живот, творчество и раждането на „Епопея на забравените“. 28 въпроса и задачи с подробни отговори

Двадесет и осем въпроса по една тема. И нито един с отговор от два реда. Това е материалът, с който темата за Иван Вазов и за неговия най-известен цикъл се научава веднъж и за дълго. Устроен е в ...

1 кредит

Иван Вазов, биография и творчески път по периоди

Един живот, който съвпада с раждането на новата българска литература, е проследен тук от началото до последните книги на автора. В началото са ранните години в Сопот: семейството, влиянието н...

Безплатно

Пенчо Славейков, живот и творчество

Как едно палаво тряванско момче, осмото дете в дома на Петко Славейков, се превръща в най-модерния български поет от началото на XX век? Разработката проследява живота и творчеството на Пенчо С...

Безплатно

Йордан Йовков (1880 - 1937), биография и художествен свят

От Жеравна до Пловдив, от учителската стая в добруджанско село до дипломатическата служба в Букурещ: кратък портрет на Йордан Йовков и на света, който той създава в разказите си. Справката въ...

Безплатно

Пейо Яворов (1878-1914), биографична справка за живота и книгите му

Кратък жизнеопис на един от най-драматичните български поети, събрал в няколко абзаца пътя от чирпанското детство до последните месеци на слепота и самота. Справката проследява ученическит...

Безплатно

ТЕСТ – Димчо Дебелянов (12 клас)

1. От кое стихотворение са стиховете? Сурова вярност на дълга супени живота пъстролик и сля се радост и тъга, сроди се малък и велик. A) „Черна песен“ Б) „Сиротна песен“ В) „Тиха победа“ Г) „Ед...

1 кредит

Биография на Димчо Дебелянов

Кратка и подредена биографична справка за Димчо Дебелянов, събрана така, че да се прочете наведнъж преди изпитване или преди урок върху негово стихотворение. Материалът тръгва от рождението ...

Безплатно

Обзор на епохата, живота и творчеството на Иван Вазов

Кратък и подреден обзор върху фигурата на народния поет, от историческия фон до основните теми в творбите му. Първата част очертава епохата: какво носи българската литература в десетилетията...

Безплатно

Показване на 13-24 от 42 материали

Предишна1234Следваща