1. Значение на правоговорните норми

Когато говорим за правоговор, имаме предвид изискванията за правилен изговор на думите, които езикът ни налага и които следва да спазваме в официалната устна реч. Идеята е, че всеки книжовен език, освен писмени, има и устни правила, които насочват кога и как се изговарят определени звукове, гласни и съгласни, ударения и пр. Ето защо:

  • Правоговорните норми са част от книжовноезиковите норми, наред с правописните, лексикалните, граматичните и стиловите.
  • Тяхната роля е да гарантират единен и устойчив модел на произнасяне на думите в официалната реч: по радио, телевизия, в театъра, при публични речи, в училище, в делова сфера и т.н.

Важен акцент: Правоговорните норми не са насочени към диалектните различия и не отхвърлят богатството на регионалните изговорни варианти. Те регулират само кое произношение е задължително и общоприето при официално общуване.


2. Кои са основните проблеми на правоговора

2.1 Променливо „я“

Най-често в речта възникват колебания относно изговор на яя или ее в някои думи. Това е наследство от старобългарската гласна ѣ (ят), която в съвременния език се появява като променливо я.

Моля, влезте в акаунта си, за да видите цялото съдържание.

Вход

@bgmateriali.com